627-27W2224-3T5
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
627-27W2224-3T5
Manufacturer
EDAC Inc.
Description
CONN D-SUB PLUG 27POS VERT SLDR
Manufacturer :
EDAC Inc.
Product Category :
D-Sub Connector Assemblies
Base Product Number :
627-27W
Contact Finish :
Gold
Contact Plating :
Gold
Insulation Material :
Thermoplastic Polyester
Mounting Angle :
Vertical
Connector Style :
D-Sub, Combo
Voltage Rating :
125 V
Color :
Black
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
Connector Type :
Plug, Male Pins
Flange Feature :
Board Side (4-40)
Shell Material, Finish :
Steel, Tin Plated
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Shell Plating :
Tin
Insulation :
Insulated
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Termination Style :
Solder Cup
Package :
Tray
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Termination :
Solder
Current Rating :
30 A
Number of Positions :
27 Position
Contact Type :
Signal and Power
Contact Finish Thickness :
Flash
Shell Size, Connector Layout :
4 (DC, C) - 27W2
Wire Gauge :
Backset Spacing :
Mounting Type :
Through Hole
Features :
Board Lock, Grounding Indents, Shielded
Number of Rows :
2
Shell Material :
Steel
Current Rating (Amps) :
5A, 30A
Series :
627-C
Ingress Protection :
Dielectric Material :
Polyester Thermoplastic
Contact Arrangement :
27W2
Mounting Style :
THREADED INSERT
Contact Form :
Product Status :
Active
Contact Material :
Copper
Gender :
Male
Datasheets
627-27W2224-3T5
Introducing D-Sub Connector Assemblies EDAC Inc. 627-27W2224-3T5 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Operating Temperature:-55°C ~ 125°C, Mounting Type:Through Hole, 627-27W2224-3T5 pinout, 627-27W2224-3T5 datasheet PDF, 627-27W2224-3T5 amp .Beyond D-Sub Connector Assemblies EDAC Inc. 627-27W2224-3T5 ,we also offer ICD15S13E4GX00LF, L77SDEH09SOL2RM5, A-DF 25 A/KG-T2S, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
627-C Series D-Sub, Combo Plug, Male Pins 27 Position-Position Male Signal and Power Solder 4 (DC, C) - 27W2 Through Hole Copper Gold Steel, Tin Plated
627-27W2224-3T5 Overview
627-27W2224-3T5 Features
627-C series
627-27W2224-3T5 Applications
There are a lot of EDAC Inc.
627-27W2224-3T5 D-Sub Connectors applications.
  • Industrial Automation
  • Transportation
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CnC Tech
    CONN D-SUB RCPT 25POS IDC
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP
  • Amphenol Communications Solutions
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP