627-27W2224-3T2
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
627-27W2224-3T2
Manufacturer
EDAC Inc.
Description
CONN D-SUB PLUG 27P PNL MNT SLDR
Manufacturer :
EDAC Inc.
Product Category :
D-Sub Connector Assemblies
Dielectric Material :
Polyester Thermoplastic
Mounting Angle :
Vertical
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
Features :
Grounding Indents, Shielded
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Mounting Type :
Panel Mount, Through Hole
Shell Material, Finish :
Steel, Tin Plated
Connector Style :
D-Sub, Combo
Color :
Black
Gender :
Male
Shell Plating :
Tin
Backset Spacing :
Number of Rows :
2
Contact Material :
Copper
Product Status :
Active
Package :
Tray
Contact Arrangement :
27W2
Insulation :
Insulated
Flange Feature :
Board Side (4-40)
Shell Material :
Steel
Connector Type :
Plug, Male Pins
Insulation Material :
Thermoplastic Polyester
Termination Style :
Solder Cup
Termination :
Solder
Voltage Rating :
125 V
Series :
627-C
Contact Finish Thickness :
Flash
Ingress Protection :
Wire Gauge :
Number of Positions :
27 Position
Base Product Number :
627-27W
Contact Finish :
Gold
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Contact Form :
Mounting Style :
THREADED INSERT
Contact Type :
Signal and Power
Current Rating :
30 A
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Current Rating (Amps) :
5A, 30A
Contact Plating :
Gold
Shell Size, Connector Layout :
4 (DC, C) - 27W2
Datasheets
627-27W2224-3T2
Introducing D-Sub Connector Assemblies EDAC Inc. 627-27W2224-3T2 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Mounting Type:Panel Mount, Through Hole, Operating Temperature:-55°C ~ 125°C, 627-27W2224-3T2 pinout, 627-27W2224-3T2 datasheet PDF, 627-27W2224-3T2 amp .Beyond D-Sub Connector Assemblies EDAC Inc. 627-27W2224-3T2 ,we also offer ICD15S13E4GX00LF, L77SDEH09SOL2RM5, A-DF 25 A/KG-T2S, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
627-C Series D-Sub, Combo Plug, Male Pins 27 Position-Position Male Signal and Power Solder 4 (DC, C) - 27W2 Panel Mount, Through Hole Copper Gold Steel, Tin Plated
627-27W2224-3T2 Overview
627-27W2224-3T2 Features
627-C series
627-27W2224-3T2 Applications
There are a lot of EDAC Inc.
627-27W2224-3T2 D-Sub Connectors applications.
  • Industrial Automation
  • Transportation
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CnC Tech
    CONN D-SUB RCPT 25POS IDC
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP
  • Amphenol Communications Solutions
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP