627-27W2224-3N2
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
627-27W2224-3N2
Manufacturer
EDAC Inc.
Description
CONN D-SUB PLUG 27P PNL MNT SLDR
Manufacturer :
EDAC Inc.
Product Category :
D-Sub Connector Assemblies
Shell Material :
Steel
Base Product Number :
627-27W
Ingress Protection :
Contact Finish :
Gold
Contact Type :
Signal and Power
Color :
Black
Shell Plating :
Nickel
Product Status :
Active
Features :
Grounding Indents, Shielded
Voltage Rating :
125 V
Connector Style :
D-Sub, Combo
Current Rating (Amps) :
5A, 30A
Contact Arrangement :
27W2
Backset Spacing :
Shell Size, Connector Layout :
4 (DC, C) - 27W2
Connector Type :
Plug, Male Pins
Insulation :
Insulated
Contact Form :
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Mounting Angle :
Vertical
Mounting Style :
THREADED INSERT
Package :
Tray
Number of Positions :
27 Position
Contact Plating :
Gold
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Termination :
Solder
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Mounting Type :
Panel Mount, Through Hole
Termination Style :
Solder Cup
Number of Rows :
2
Dielectric Material :
Polyester Thermoplastic
Insulation Material :
Thermoplastic Polyester
Current Rating :
30 A
Gender :
Male
Series :
627-C
Contact Material :
Copper
Shell Material, Finish :
Steel, Nickel Plated
Wire Gauge :
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
Flange Feature :
Board Side (4-40)
Contact Finish Thickness :
Flash
Datasheets
627-27W2224-3N2
Introducing D-Sub Connector Assemblies EDAC Inc. 627-27W2224-3N2 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Operating Temperature:-55°C ~ 125°C, Mounting Type:Panel Mount, Through Hole, 627-27W2224-3N2 pinout, 627-27W2224-3N2 datasheet PDF, 627-27W2224-3N2 amp .Beyond D-Sub Connector Assemblies EDAC Inc. 627-27W2224-3N2 ,we also offer ICD15S13E4GX00LF, L77SDEH09SOL2RM5, A-DF 25 A/KG-T2S, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
627-C Series D-Sub, Combo Plug, Male Pins 27 Position-Position Male Signal and Power Solder 4 (DC, C) - 27W2 Panel Mount, Through Hole Copper Gold Steel, Nickel Plated
627-27W2224-3N2 Overview
627-27W2224-3N2 Features
627-C series
627-27W2224-3N2 Applications
There are a lot of EDAC Inc.
627-27W2224-3N2 D-Sub Connectors applications.
  • Industrial Automation
  • Transportation
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CnC Tech
    CONN D-SUB RCPT 25POS IDC
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP
  • Amphenol Communications Solutions
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP