627-27W2224-2TB
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
627-27W2224-2TB
Manufacturer
EDAC Inc.
Description
CONN D-SUB PLUG 27P PNL MNT SLDR
Manufacturer :
EDAC Inc.
Product Category :
D-Sub Connector Assemblies
Mounting Style :
THREADED INSERT
Mounting Type :
Panel Mount, Through Hole
Flange Feature :
Board Side (M3)
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Shell Material :
Steel
Gender :
Male
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Contact Finish Thickness :
Flash
Shell Plating :
Tin
Number of Rows :
2
Insulation :
Insulated
Features :
Grounding Indents, Shielded
Termination Style :
Solder Cup
Connector Style :
D-Sub, Combo
Mounting Angle :
Vertical
Series :
627-C
Contact Finish :
Gold
Color :
Black
Termination :
Solder
Shell Size, Connector Layout :
4 (DC, C) - 27W2
Base Product Number :
627-27W
Contact Arrangement :
27W2
Contact Type :
Signal and Power
Insulation Material :
Thermoplastic Polyester
Connector Type :
Plug, Male Pins
Ingress Protection :
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Voltage Rating :
125 V
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
Current Rating (Amps) :
5A, 20A
Contact Plating :
Gold
Package :
Tray
Number of Positions :
27 Position
Dielectric Material :
Polyester Thermoplastic
Backset Spacing :
Shell Material, Finish :
Steel, Tin Plated
Wire Gauge :
Product Status :
Active
Contact Form :
Contact Material :
Copper
Current Rating :
20 A
Datasheets
627-27W2224-2TB
Introducing D-Sub Connector Assemblies EDAC Inc. 627-27W2224-2TB from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Mounting Type:Panel Mount, Through Hole, Operating Temperature:-55°C ~ 125°C, 627-27W2224-2TB pinout, 627-27W2224-2TB datasheet PDF, 627-27W2224-2TB amp .Beyond D-Sub Connector Assemblies EDAC Inc. 627-27W2224-2TB ,we also offer ICD15S13E4GX00LF, L77SDEH09SOL2RM5, A-DF 25 A/KG-T2S, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
627-C Series D-Sub, Combo Plug, Male Pins 27 Position-Position Male Signal and Power Solder 4 (DC, C) - 27W2 Panel Mount, Through Hole Copper Gold Steel, Tin Plated
627-27W2224-2TB Overview
627-27W2224-2TB Features
627-C series
627-27W2224-2TB Applications
There are a lot of EDAC Inc.
627-27W2224-2TB D-Sub Connectors applications.
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • All Electrical Machinery
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CnC Tech
    CONN D-SUB RCPT 25POS IDC
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP
  • Amphenol Communications Solutions
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP