627-27W2224-2T3
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
627-27W2224-2T3
Manufacturer
EDAC Inc.
Description
CONN D-SUB PLUG 27P PNL MNT SLDR
Manufacturer :
EDAC Inc.
Product Category :
D-Sub Connector Assemblies
Wire Gauge :
Shell Material :
Steel
Current Rating :
20 A
Base Product Number :
627-27W
Number of Rows :
2
Connector Type :
Plug, Male Pins
Connector Style :
D-Sub, Combo
Ingress Protection :
Gender :
Male
Contact Material :
Copper
Number of Positions :
27 Position
Voltage Rating :
125 V
Shell Plating :
Tin
Features :
Grounding Indents, Shielded
Contact Form :
Dielectric Material :
Polyester Thermoplastic
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Contact Finish Thickness :
Flash
Product Status :
Active
Contact Plating :
Gold
Color :
Black
Current Rating (Amps) :
5A, 20A
Contact Arrangement :
27W2
Mounting Type :
Panel Mount, Through Hole
Shell Size, Connector Layout :
4 (DC, C) - 27W2
Mounting Style :
THREADED INSERT
Backset Spacing :
Insulation Material :
Thermoplastic Polyester
Termination :
Solder
Package :
Tray
Series :
627-C
Contact Type :
Signal and Power
Termination Style :
Solder Cup
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Contact Finish :
Gold
Flange Feature :
Board Side (4-40)
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Shell Material, Finish :
Steel, Tin Plated
Mounting Angle :
Vertical
Insulation :
Insulated
Datasheets
627-27W2224-2T3
Introducing D-Sub Connector Assemblies EDAC Inc. 627-27W2224-2T3 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Mounting Type:Panel Mount, Through Hole, Operating Temperature:-55°C ~ 125°C, 627-27W2224-2T3 pinout, 627-27W2224-2T3 datasheet PDF, 627-27W2224-2T3 amp .Beyond D-Sub Connector Assemblies EDAC Inc. 627-27W2224-2T3 ,we also offer ICD15S13E4GX00LF, L77SDEH09SOL2RM5, A-DF 25 A/KG-T2S, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
627-C Series D-Sub, Combo Plug, Male Pins 27 Position-Position Male Signal and Power Solder 4 (DC, C) - 27W2 Panel Mount, Through Hole Copper Gold Steel, Tin Plated
627-27W2224-2T3 Overview
627-27W2224-2T3 Features
627-C series
627-27W2224-2T3 Applications
There are a lot of EDAC Inc.
627-27W2224-2T3 D-Sub Connectors applications.
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CnC Tech
    CONN D-SUB RCPT 25POS IDC
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP
  • Amphenol Communications Solutions
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP