627-27W2224-2NB
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
627-27W2224-2NB
Manufacturer
EDAC Inc.
Description
CONN D-SUB PLUG 27P PNL MNT SLDR
Manufacturer :
EDAC Inc.
Product Category :
D-Sub Connector Assemblies
Features :
Grounding Indents, Shielded
Insulation :
Insulated
Ingress Protection :
Contact Arrangement :
27W2
Contact Finish Thickness :
Flash
Insulation Material :
Thermoplastic Polyester
Shell Material :
Steel
Current Rating :
20 A
Mounting Style :
THREADED INSERT
Mounting Type :
Panel Mount, Through Hole
Connector Style :
D-Sub, Combo
Backset Spacing :
Product Status :
Active
Dielectric Material :
Polyester Thermoplastic
Wire Gauge :
Flange Feature :
Board Side (M3)
Number of Positions :
27 Position
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Number of Rows :
2
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
Contact Form :
Current Rating (Amps) :
5A, 20A
Gender :
Male
Series :
627-C
Mounting Angle :
Vertical
Color :
Black
Connector Type :
Plug, Male Pins
Contact Finish :
Gold
Contact Plating :
Gold
Shell Plating :
Nickel
Package :
Tray
Contact Type :
Signal and Power
Shell Material, Finish :
Steel, Nickel Plated
Termination Style :
Solder Cup
Contact Material :
Copper
Termination :
Solder
Shell Size, Connector Layout :
4 (DC, C) - 27W2
Voltage Rating :
125 V
Base Product Number :
627-27W
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Datasheets
627-27W2224-2NB
Introducing D-Sub Connector Assemblies EDAC Inc. 627-27W2224-2NB from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Mounting Type:Panel Mount, Through Hole, Operating Temperature:-55°C ~ 125°C, 627-27W2224-2NB pinout, 627-27W2224-2NB datasheet PDF, 627-27W2224-2NB amp .Beyond D-Sub Connector Assemblies EDAC Inc. 627-27W2224-2NB ,we also offer ICD15S13E4GX00LF, L77SDEH09SOL2RM5, A-DF 25 A/KG-T2S, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
627-C Series D-Sub, Combo Plug, Male Pins 27 Position-Position Male Signal and Power Solder 4 (DC, C) - 27W2 Panel Mount, Through Hole Copper Gold Steel, Nickel Plated
627-27W2224-2NB Overview
627-27W2224-2NB Features
627-C series
627-27W2224-2NB Applications
There are a lot of EDAC Inc.
627-27W2224-2NB D-Sub Connectors applications.
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CnC Tech
    CONN D-SUB RCPT 25POS IDC
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP
  • Amphenol Communications Solutions
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP