627-27W2224-2N5
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
627-27W2224-2N5
Manufacturer
EDAC Inc.
Description
CONN D-SUB PLUG 27POS VERT SLDR
Manufacturer :
EDAC Inc.
Product Category :
D-Sub Connector Assemblies
Insulation :
Insulated
Number of Positions :
27 Position
Gender :
Male
Shell Size, Connector Layout :
4 (DC, C) - 27W2
Mounting Type :
Through Hole
Flange Feature :
Board Side (4-40)
Series :
627-C
Base Product Number :
627-27W
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Color :
Black
Contact Type :
Signal and Power
Contact Finish Thickness :
Flash
Ingress Protection :
Voltage Rating :
125 V
Contact Plating :
Gold
Shell Material, Finish :
Steel, Nickel Plated
Termination Style :
Solder Cup
Dielectric Material :
Polyester Thermoplastic
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Current Rating (Amps) :
5A, 20A
Features :
Board Lock, Grounding Indents, Shielded
Termination :
Solder
Shell Material :
Steel
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
Contact Arrangement :
27W2
Package :
Tray
Connector Type :
Plug, Male Pins
Shell Plating :
Nickel
Mounting Angle :
Vertical
Contact Material :
Copper
Connector Style :
D-Sub, Combo
Wire Gauge :
Backset Spacing :
Product Status :
Active
Contact Form :
Mounting Style :
THREADED INSERT
Number of Rows :
2
Insulation Material :
Thermoplastic Polyester
Current Rating :
20 A
Contact Finish :
Gold
Datasheets
627-27W2224-2N5
Introducing D-Sub Connector Assemblies EDAC Inc. 627-27W2224-2N5 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Mounting Type:Through Hole, Operating Temperature:-55°C ~ 125°C, 627-27W2224-2N5 pinout, 627-27W2224-2N5 datasheet PDF, 627-27W2224-2N5 amp .Beyond D-Sub Connector Assemblies EDAC Inc. 627-27W2224-2N5 ,we also offer ICD15S13E4GX00LF, L77SDEH09SOL2RM5, A-DF 25 A/KG-T2S, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
627-C Series D-Sub, Combo Plug, Male Pins 27 Position-Position Male Signal and Power Solder 4 (DC, C) - 27W2 Through Hole Copper Gold Steel, Nickel Plated
627-27W2224-2N5 Overview
627-27W2224-2N5 Features
627-C series
627-27W2224-2N5 Applications
There are a lot of EDAC Inc.
627-27W2224-2N5 D-Sub Connectors applications.
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CnC Tech
    CONN D-SUB RCPT 25POS IDC
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP
  • Amphenol Communications Solutions
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP