627-27W2224-2N2
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
627-27W2224-2N2
Manufacturer
EDAC Inc.
Description
CONN D-SUB PLUG 27P PNL MNT SLDR
Manufacturer :
EDAC Inc.
Product Category :
D-Sub Connector Assemblies
Flange Feature :
Board Side (4-40)
Contact Material :
Copper
Ingress Protection :
Shell Size, Connector Layout :
4 (DC, C) - 27W2
Shell Material :
Steel
Contact Plating :
Gold
Contact Arrangement :
27W2
Termination :
Solder
Insulation Material :
Thermoplastic Polyester
Features :
Grounding Indents, Shielded
Shell Plating :
Nickel
Gender :
Male
Package :
Tray
Contact Type :
Signal and Power
Termination Style :
Solder Cup
Insulation :
Insulated
Series :
627-C
Mounting Style :
THREADED INSERT
Color :
Black
Wire Gauge :
Number of Rows :
2
Mounting Angle :
Vertical
Current Rating (Amps) :
5A, 20A
Connector Type :
Plug, Male Pins
Contact Finish :
Gold
Current Rating :
20 A
Product Status :
Active
Contact Form :
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Contact Finish Thickness :
Flash
Dielectric Material :
Polyester Thermoplastic
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Number of Positions :
27 Position
Backset Spacing :
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
Voltage Rating :
125 V
Shell Material, Finish :
Steel, Nickel Plated
Connector Style :
D-Sub, Combo
Base Product Number :
627-27W
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Mounting Type :
Panel Mount, Through Hole
Datasheets
627-27W2224-2N2
Introducing D-Sub Connector Assemblies EDAC Inc. 627-27W2224-2N2 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Operating Temperature:-55°C ~ 125°C, Mounting Type:Panel Mount, Through Hole, 627-27W2224-2N2 pinout, 627-27W2224-2N2 datasheet PDF, 627-27W2224-2N2 amp .Beyond D-Sub Connector Assemblies EDAC Inc. 627-27W2224-2N2 ,we also offer ICD15S13E4GX00LF, L77SDEH09SOL2RM5, A-DF 25 A/KG-T2S, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
627-C Series D-Sub, Combo Plug, Male Pins 27 Position-Position Male Signal and Power Solder 4 (DC, C) - 27W2 Panel Mount, Through Hole Copper Gold Steel, Nickel Plated
627-27W2224-2N2 Overview
627-27W2224-2N2 Features
627-C series
627-27W2224-2N2 Applications
There are a lot of EDAC Inc.
627-27W2224-2N2 D-Sub Connectors applications.
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CnC Tech
    CONN D-SUB RCPT 25POS IDC
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP
  • Amphenol Communications Solutions
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP