627-27W2224-1TA
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
627-27W2224-1TA
Manufacturer
EDAC Inc.
Description
CONN D-SUB PLUG 27P PNL MNT SLDR
Manufacturer :
EDAC Inc.
Product Category :
D-Sub Connector Assemblies
Contact Form :
Flange Feature :
Board Side (M3)
Termination :
Solder
Ingress Protection :
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Shell Material :
Steel
Insulation :
Insulated
Insulation Material :
Thermoplastic Polyester
Contact Material :
Copper
Shell Plating :
Tin
Connector Style :
D-Sub, Combo
Current Rating :
10 A
Number of Positions :
27 Position
Backset Spacing :
Features :
Grounding Indents, Shielded
Shell Size, Connector Layout :
4 (DC, C) - 27W2
Base Product Number :
627-27W
Number of Rows :
2
Voltage Rating :
125 V
Mounting Type :
Panel Mount, Through Hole
Wire Gauge :
Contact Finish :
Gold
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
Shell Material, Finish :
Steel, Tin Plated
Gender :
Male
Dielectric Material :
Polyester Thermoplastic
Series :
627-C
Current Rating (Amps) :
5A, 10A
Termination Style :
Solder Cup
Contact Arrangement :
27W2
Mounting Style :
THREADED INSERT
Color :
Black
Connector Type :
Plug, Male Pins
Contact Plating :
Gold
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Contact Finish Thickness :
Flash
Mounting Angle :
Vertical
Product Status :
Active
Contact Type :
Signal and Power
Package :
Tray
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Datasheets
627-27W2224-1TA
Introducing D-Sub Connector Assemblies EDAC Inc. 627-27W2224-1TA from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Mounting Type:Panel Mount, Through Hole, Operating Temperature:-55°C ~ 125°C, 627-27W2224-1TA pinout, 627-27W2224-1TA datasheet PDF, 627-27W2224-1TA amp .Beyond D-Sub Connector Assemblies EDAC Inc. 627-27W2224-1TA ,we also offer ICD15S13E4GX00LF, L77SDEH09SOL2RM5, A-DF 25 A/KG-T2S, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
627-C Series D-Sub, Combo Plug, Male Pins 27 Position-Position Male Signal and Power Solder 4 (DC, C) - 27W2 Panel Mount, Through Hole Copper Gold Steel, Tin Plated
627-27W2224-1TA Overview
627-27W2224-1TA Features
627-C series
627-27W2224-1TA Applications
There are a lot of EDAC Inc.
627-27W2224-1TA D-Sub Connectors applications.
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CnC Tech
    CONN D-SUB RCPT 25POS IDC
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP
  • Amphenol Communications Solutions
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP