627-27W2224-1ND
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
627-27W2224-1ND
Manufacturer
EDAC Inc.
Description
CONN D-SUB PLUG 27POS VERT SLDR
Manufacturer :
EDAC Inc.
Product Category :
D-Sub Connector Assemblies
Insulation Material :
Thermoplastic Polyester
Current Rating :
10 A
Wire Gauge :
Shell Plating :
Nickel
Shell Size, Connector Layout :
4 (DC, C) - 27W2
Series :
627-C
Current Rating (Amps) :
5A, 10A
Mounting Angle :
Vertical
Contact Form :
Termination :
Solder
Flange Feature :
Board Side (M3)
Contact Plating :
Gold
Contact Arrangement :
27W2
Mounting Style :
THREADED INSERT
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Voltage Rating :
125 V
Product Status :
Active
Ingress Protection :
Package :
Tray
Contact Material :
Copper
Termination Style :
Solder Cup
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Color :
Black
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
Contact Finish :
Gold
Insulation :
Insulated
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Shell Material :
Steel
Contact Type :
Signal and Power
Connector Style :
D-Sub, Combo
Dielectric Material :
Polyester Thermoplastic
Connector Type :
Plug, Male Pins
Shell Material, Finish :
Steel, Nickel Plated
Number of Rows :
2
Gender :
Male
Number of Positions :
27 Position
Contact Finish Thickness :
Flash
Backset Spacing :
Base Product Number :
627-27W
Features :
Board Lock, Grounding Indents, Shielded
Datasheets
627-27W2224-1ND
Introducing D-Sub Connector Assemblies EDAC Inc. 627-27W2224-1ND from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Mounting Type:Through Hole, Operating Temperature:-55°C ~ 125°C, 627-27W2224-1ND pinout, 627-27W2224-1ND datasheet PDF, 627-27W2224-1ND amp .Beyond D-Sub Connector Assemblies EDAC Inc. 627-27W2224-1ND ,we also offer ICD15S13E4GX00LF, L77SDEH09SOL2RM5, A-DF 25 A/KG-T2S, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
627-C Series D-Sub, Combo Plug, Male Pins 27 Position-Position Male Signal and Power Solder 4 (DC, C) - 27W2 Through Hole Copper Gold Steel, Nickel Plated
627-27W2224-1ND Overview
627-27W2224-1ND Features
627-C series
627-27W2224-1ND Applications
There are a lot of EDAC Inc.
627-27W2224-1ND D-Sub Connectors applications.
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • All Electrical Machinery
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CnC Tech
    CONN D-SUB RCPT 25POS IDC
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP
  • Amphenol Communications Solutions
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP