627-27W2224-1NA
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
627-27W2224-1NA
Manufacturer
EDAC Inc.
Description
CONN D-SUB PLUG 27P PNL MNT SLDR
Manufacturer :
EDAC Inc.
Product Category :
D-Sub Connector Assemblies
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Shell Material, Finish :
Steel, Nickel Plated
Gender :
Male
Insulation :
Insulated
Voltage Rating :
125 V
Package :
Tray
Mounting Style :
THREADED INSERT
Insulation Material :
Thermoplastic Polyester
Color :
Black
Wire Gauge :
Flange Feature :
Board Side (M3)
Connector Type :
Plug, Male Pins
Contact Finish :
Gold
Contact Finish Thickness :
Flash
Product Status :
Active
Termination :
Solder
Termination Style :
Solder Cup
Ingress Protection :
Shell Plating :
Nickel
Dielectric Material :
Polyester Thermoplastic
Contact Arrangement :
27W2
Base Product Number :
627-27W
Series :
627-C
Current Rating (Amps) :
5A, 10A
Contact Type :
Signal and Power
Backset Spacing :
Number of Positions :
27 Position
Connector Style :
D-Sub, Combo
Current Rating :
10 A
Mounting Angle :
Vertical
Number of Rows :
2
Features :
Grounding Indents, Shielded
Contact Plating :
Gold
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Contact Form :
Mounting Type :
Panel Mount, Through Hole
Contact Material :
Copper
Shell Material :
Steel
Shell Size, Connector Layout :
4 (DC, C) - 27W2
Datasheets
627-27W2224-1NA
Introducing D-Sub Connector Assemblies EDAC Inc. 627-27W2224-1NA from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Operating Temperature:-55°C ~ 125°C, Mounting Type:Panel Mount, Through Hole, 627-27W2224-1NA pinout, 627-27W2224-1NA datasheet PDF, 627-27W2224-1NA amp .Beyond D-Sub Connector Assemblies EDAC Inc. 627-27W2224-1NA ,we also offer ICD15S13E4GX00LF, L77SDEH09SOL2RM5, A-DF 25 A/KG-T2S, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
627-C Series D-Sub, Combo Plug, Male Pins 27 Position-Position Male Signal and Power Solder 4 (DC, C) - 27W2 Panel Mount, Through Hole Copper Gold Steel, Nickel Plated
627-27W2224-1NA Overview
627-27W2224-1NA Features
627-C series
627-27W2224-1NA Applications
There are a lot of EDAC Inc.
627-27W2224-1NA D-Sub Connectors applications.
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CnC Tech
    CONN D-SUB RCPT 25POS IDC
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP
  • Amphenol Communications Solutions
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP