627-27W2224-1N6
Mfr.Part #
627-27W2224-1N6
Description
CONN D-SUB PLUG 27P PNL MNT SLDR
D-Sub Connector Assemblies
Contact Arrangement :
27W2
Mounting Style :
Threaded Standoff
Shell Plating :
Nickel
Contact Form :
Contact Plating :
Gold
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Insulation Material :
Thermoplastic Polyester
Flange Feature :
Mating Side (4-40)
Tray
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
Wire Gauge :
Shell Material, Finish :
Steel, Nickel Plated
Mounting Type :
Panel Mount, Through Hole
Current Rating :
10 A
Contact Material :
Copper
Features :
Board Lock, Grounding Indents, Shielded
Current Rating (Amps) :
5A, 10A
Backset Spacing :
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Voltage Rating :
125 V
Gender :
Male
Termination :
Solder
Mounting Angle :
Vertical
Insulation :
Insulated
Contact Type :
Signal and Power
Termination Style :
Number of Positions :
27 Position
Shell Material :
Steel
Datasheets
627-27W2224-1N6
Introducing D-Sub Connector Assemblies EDAC Inc. 627-27W2224-1N6 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Mounting Type:Panel Mount, Through Hole, Operating Temperature:-55°C ~ 125°C, 627-27W2224-1N6 pinout, 627-27W2224-1N6 datasheet PDF, 627-27W2224-1N6 amp .Beyond D-Sub Connector Assemblies EDAC Inc. 627-27W2224-1N6 ,we also offer ICD15S13E4GX00LF, L77SDEH09SOL2RM5, A-DF 25 A/KG-T2S, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
627-C Series D-Sub, Combo Plug, Male Pins 27 Position-Position Male Signal and Power Solder 4 (DC, C) - 27W2 Panel Mount, Through Hole Copper Gold Steel, Nickel Plated
627-27W2224-1N6 Overview
627-27W2224-1N6 Features
627-C series
627-27W2224-1N6 Applications
There are a lot of EDAC Inc.
627-27W2224-1N6 D-Sub Connectors applications.
  • Communication
  • Medical technology
  • CnC Tech
    CONN D-SUB RCPT 25POS IDC
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP
  • Amphenol Communications Solutions
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP