627-27W2222-7T2
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
627-27W2222-7T2
Manufacturer
EDAC Inc.
Description
CONN D-SUB PLUG 27POS SLDR CUP
Manufacturer :
EDAC Inc.
Product Category :
D-Sub Connector Assemblies
Connector Type :
Plug, Male Pins
Backset Spacing :
Dielectric Material :
Polyester Thermoplastic
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Number of Rows :
2
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Color :
Black
Features :
Grounding Indents, Shielded
Base Product Number :
627-27W
Product Status :
Active
Voltage Rating :
125V
Termination :
Solder Cup
Wire Gauge :
Contact Type :
Coax and Signal
Contact Material :
COPPER ALLOY
Package :
Tray
Contact Form :
Connector Style :
D-Sub, Combo
Series :
627-C
Flange Feature :
Board Side (4-40)
Ingress Protection :
Contact Finish :
Gold
Shell Size, Connector Layout :
4 (DC, C) - 27W2
Shell Material, Finish :
Steel, Tin Plated
Number of Positions :
27 (25 + 2 Coax)
Current Rating (Amps) :
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Contact Finish Thickness :
Flash
Datasheets
627-27W2222-7T2
Introducing D-Sub Connector Assemblies EDAC Inc. 627-27W2222-7T2 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Operating Temperature:-55°C ~ 125°C, Mounting Type:Free Hanging (In-Line), 627-27W2222-7T2 pinout, 627-27W2222-7T2 datasheet PDF, 627-27W2222-7T2 amp .Beyond D-Sub Connector Assemblies EDAC Inc. 627-27W2222-7T2 ,we also offer ICD15S13E4GX00LF, L77SDEH09SOL2RM5, A-DF 25 A/KG-T2S, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
627-27W2222-7T2 Overview
627-27W2222-7T2 Features
627-C series
627-27W2222-7T2 Applications
There are a lot of EDAC
627-27W2222-7T2 D-Sub Connectors applications.
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CnC Tech
    CONN D-SUB RCPT 25POS IDC
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP
  • Amphenol Communications Solutions
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP