627-27W2222-5TA
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
627-27W2222-5TA
Manufacturer
EDAC Inc.
Description
CONN D-SUB PLUG 27POS SLDR CUP
Manufacturer :
EDAC Inc.
Product Category :
D-Sub Connector Assemblies
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Shell Material :
Steel
Contact Finish Thickness :
Flash
Color :
Black
Contact Plating :
Gold
Gender :
Male
Wire Gauge :
Package :
Tray
Termination Style :
Solder Tail
Number of Positions :
27 Position
Number of Rows :
2
Base Product Number :
627-27W
Shell Plating :
Tin
Voltage Rating :
125 V
Series :
627-C
Contact Type :
Coax and Signal
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
Connector Style :
D-Sub, Combo
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Shell Size, Connector Layout :
4 (DC, C) - 27W2
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Contact Material :
Copper
Product Status :
Active
Contact Form :
Backset Spacing :
Mounting Angle :
Vertical
Shell Material, Finish :
Steel, Tin Plated
Dielectric Material :
Polyester Thermoplastic
Contact Finish :
Gold
Current Rating (Amps) :
Ingress Protection :
Contact Arrangement :
27W2
Features :
Grounding Indents, Shielded
Mounting Style :
THREADED INSERT
Termination :
Solder Cup
Insulation :
Insulated
Insulation Material :
Thermoplastic Polyester
Connector Type :
Plug, Male Pins
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Flange Feature :
Board Side (M3)
Datasheets
627-27W2222-5TA
Introducing D-Sub Connector Assemblies EDAC Inc. 627-27W2222-5TA from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Operating Temperature:-55°C ~ 125°C, Mounting Type:Free Hanging (In-Line), 627-27W2222-5TA pinout, 627-27W2222-5TA datasheet PDF, 627-27W2222-5TA amp .Beyond D-Sub Connector Assemblies EDAC Inc. 627-27W2222-5TA ,we also offer ICD15S13E4GX00LF, L77SDEH09SOL2RM5, A-DF 25 A/KG-T2S, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
627-C Series D-Sub, Combo Plug, Male Pins 27 Position-Position Male Coax and Signal Solder Cup 4 (DC, C) - 27W2 Free Hanging (In-Line) Copper Gold Steel, Tin Plated
627-27W2222-5TA Overview
627-27W2222-5TA Features
627-C series
627-27W2222-5TA Applications
There are a lot of EDAC Inc.
627-27W2222-5TA D-Sub Connectors applications.
  • Industrial Automation
  • Transportation
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CnC Tech
    CONN D-SUB RCPT 25POS IDC
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP
  • Amphenol Communications Solutions
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP