627-27W2222-5T2
Mfr.Part #
627-27W2222-5T2
Description
CONN D-SUB PLUG 27POS SLDR CUP
Voltage Rating :
125 V
Current Rating (Amps) :
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
Mounting Style :
THREADED INSERT
4 (DC, C) - 27W2
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Shell Material :
Steel
Insulation :
Insulated
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Number of Rows :
2
Contact Arrangement :
27W2
Shell Material, Finish :
Steel, Tin Plated
Insulation Material :
Thermoplastic Polyester
Number of Positions :
27 Position
Backset Spacing :
Shell Plating :
Tin
Grounding Indents, Shielded
Contact Plating :
Contact Material :
Copper
Mounting Angle :
Vertical
Flange Feature :
Board Side (4-40)
Termination Style :
Solder Tail
Gender :
Male
Datasheets
627-27W2222-5T2
Introducing D-Sub Connector Assemblies EDAC Inc. 627-27W2222-5T2 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Mounting Type:Free Hanging (In-Line), Operating Temperature:-55°C ~ 125°C, 627-27W2222-5T2 pinout, 627-27W2222-5T2 datasheet PDF, 627-27W2222-5T2 amp .Beyond D-Sub Connector Assemblies EDAC Inc. 627-27W2222-5T2 ,we also offer ICD15S13E4GX00LF, L77SDEH09SOL2RM5, A-DF 25 A/KG-T2S, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
627-C Series D-Sub, Combo Plug, Male Pins 27 Position-Position Male Coax and Signal Solder Cup 4 (DC, C) - 27W2 Free Hanging (In-Line) Copper Gold Steel, Tin Plated
627-27W2222-5T2 Overview
627-27W2222-5T2 Features
627-C series
627-27W2222-5T2 Applications
There are a lot of EDAC Inc.
627-27W2222-5T2 D-Sub Connectors applications.
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • CnC Tech
    CONN D-SUB RCPT 25POS IDC
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP
  • Amphenol Communications Solutions
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP