627-27W2222-5N2
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
627-27W2222-5N2
Manufacturer
EDAC Inc.
Description
CONN D-SUB PLUG 27POS SLDR CUP
Manufacturer :
EDAC Inc.
Product Category :
D-Sub Connector Assemblies
Voltage Rating :
125V
Backset Spacing :
Features :
Grounding Indents, Shielded
Package :
Tray
Contact Material :
COPPER ALLOY
Termination :
Solder Cup
Contact Finish Thickness :
Flash
Number of Positions :
27 (25 + 2 Coax)
Wire Gauge :
Ingress Protection :
Shell Size, Connector Layout :
4 (DC, C) - 27W2
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Contact Form :
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Shell Material, Finish :
Steel, Nickel Plated
Contact Type :
Coax and Signal
Number of Rows :
2
Connector Type :
Plug, Male Pins
Base Product Number :
627-27W
Connector Style :
D-Sub, Combo
Color :
Black
Flange Feature :
Board Side (4-40)
Product Status :
Active
Series :
627-C
Contact Finish :
Gold
Dielectric Material :
Polyester Thermoplastic
Current Rating (Amps) :
Datasheets
627-27W2222-5N2
Introducing D-Sub Connector Assemblies EDAC Inc. 627-27W2222-5N2 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Operating Temperature:-55°C ~ 125°C, Mounting Type:Free Hanging (In-Line), 627-27W2222-5N2 pinout, 627-27W2222-5N2 datasheet PDF, 627-27W2222-5N2 amp .Beyond D-Sub Connector Assemblies EDAC Inc. 627-27W2222-5N2 ,we also offer ICD15S13E4GX00LF, L77SDEH09SOL2RM5, A-DF 25 A/KG-T2S, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
627-27W2222-5N2 Overview
627-27W2222-5N2 Features
627-C series
627-27W2222-5N2 Applications
There are a lot of EDAC
627-27W2222-5N2 D-Sub Connectors applications.
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CnC Tech
    CONN D-SUB RCPT 25POS IDC
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP
  • Amphenol Communications Solutions
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP