627-27W2222-5N1
Mfr.Part #
627-27W2222-5N1
Description
CONN D-SUB PLUG 27POS SLDR CUP
Current Rating (Amps) :
Contact Arrangement :
27W2
Voltage Rating :
125 V
Number of Positions :
27 Position
Shell Material, Finish :
Steel, Nickel Plated
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Gender :
Male
Termination Style :
Solder Tail
Mounting Style :
Through Hole
Insulation :
Insulated
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Mounting Angle :
Vertical
Contact Type :
Coax and Signal
Shell Material :
Steel
4 (DC, C) - 27W2
Insulation Material :
Thermoplastic Polyester
Base Product Number :
627-27W
Contact Plating :
Contact Material :
Copper
Gold
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
Shell Plating :
Nickel
Flange Feature :
Housing/Shell (Unthreaded)
Datasheets
627-27W2222-5N1
Introducing D-Sub Connector Assemblies EDAC Inc. 627-27W2222-5N1 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Operating Temperature:-55°C ~ 125°C, Mounting Type:Free Hanging (In-Line), 627-27W2222-5N1 pinout, 627-27W2222-5N1 datasheet PDF, 627-27W2222-5N1 amp .Beyond D-Sub Connector Assemblies EDAC Inc. 627-27W2222-5N1 ,we also offer ICD15S13E4GX00LF, L77SDEH09SOL2RM5, A-DF 25 A/KG-T2S, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
627-C Series D-Sub, Combo Plug, Male Pins 27 Position-Position Male Coax and Signal Solder Cup 4 (DC, C) - 27W2 Free Hanging (In-Line) Copper Gold Steel, Nickel Plated
627-27W2222-5N1 Overview
627-27W2222-5N1 Features
627-C series
627-27W2222-5N1 Applications
There are a lot of EDAC Inc.
627-27W2222-5N1 D-Sub Connectors applications.
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • CnC Tech
    CONN D-SUB RCPT 25POS IDC
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP
  • Amphenol Communications Solutions
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP