627-27W2222-4NA
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
627-27W2222-4NA
Manufacturer
EDAC Inc.
Description
CONN D-SUB PLUG 27POS SLDR CUP
Manufacturer :
EDAC Inc.
Product Category :
D-Sub Connector Assemblies
Backset Spacing :
Contact Finish :
Gold
Product Status :
Active
Dielectric Material :
Polyester Thermoplastic
Flange Feature :
Board Side (M3)
Contact Finish Thickness :
Flash
Current Rating (Amps) :
5A, 40A
Voltage Rating :
125V
Connector Style :
D-Sub, Combo
Connector Type :
Plug, Male Pins
Shell Material, Finish :
Steel, Nickel Plated
Contact Material :
COPPER ALLOY
Contact Form :
Shell Size, Connector Layout :
4 (DC, C) - 27W2
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Color :
Black
Termination :
Solder Cup
Package :
Tray
Ingress Protection :
Series :
627-C
Contact Type :
Signal and Power
Number of Positions :
27 (25 + 2 Power)
Features :
Grounding Indents, Shielded
Base Product Number :
627-27W
Wire Gauge :
Number of Rows :
2
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Datasheets
627-27W2222-4NA
Introducing D-Sub Connector Assemblies EDAC Inc. 627-27W2222-4NA from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Mounting Type:Free Hanging (In-Line), Operating Temperature:-55°C ~ 125°C, 627-27W2222-4NA pinout, 627-27W2222-4NA datasheet PDF, 627-27W2222-4NA amp .Beyond D-Sub Connector Assemblies EDAC Inc. 627-27W2222-4NA ,we also offer ICD15S13E4GX00LF, L77SDEH09SOL2RM5, A-DF 25 A/KG-T2S, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Plug, Male Pins Free Hanging (In-Line) 27 (25 + 2 Power) Positions Solder Cup
627-27W2222-4NA Overview
627-27W2222-4NA Features
627-C series
627-27W2222-4NA Applications
There are a lot of EDAC
627-27W2222-4NA Circular Connectors applications.
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CnC Tech
    CONN D-SUB RCPT 25POS IDC
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP
  • Amphenol Communications Solutions
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP