627-27W2222-3NA
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
627-27W2222-3NA
Manufacturer
EDAC Inc.
Description
CONN D-SUB PLUG 27POS SLDR CUP
Manufacturer :
EDAC Inc.
Product Category :
D-Sub Connector Assemblies
Package :
Tray
Termination :
Solder Cup
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Shell Size, Connector Layout :
4 (DC, C) - 27W2
Contact Finish Thickness :
Flash
Flange Feature :
Board Side (M3)
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Contact Finish :
Gold
Dielectric Material :
Polyester Thermoplastic
Contact Type :
Signal and Power
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Number of Rows :
2
Number of Positions :
27 (25 + 2 Power)
Product Status :
Active
Ingress Protection :
Current Rating (Amps) :
5A, 30A
Contact Material :
COPPER ALLOY
Voltage Rating :
125V
Features :
Grounding Indents, Shielded
Shell Material, Finish :
Steel, Nickel Plated
Series :
627-C
Color :
Black
Connector Type :
Plug, Male Pins
Base Product Number :
627-27W
Contact Form :
Backset Spacing :
Wire Gauge :
Connector Style :
D-Sub, Combo
Datasheets
627-27W2222-3NA
Introducing D-Sub Connector Assemblies EDAC Inc. 627-27W2222-3NA from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Mounting Type:Free Hanging (In-Line), Operating Temperature:-55°C ~ 125°C, 627-27W2222-3NA pinout, 627-27W2222-3NA datasheet PDF, 627-27W2222-3NA amp .Beyond D-Sub Connector Assemblies EDAC Inc. 627-27W2222-3NA ,we also offer ICD15S13E4GX00LF, L77SDEH09SOL2RM5, A-DF 25 A/KG-T2S, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Plug, Male Pins Free Hanging (In-Line) 27 (25 + 2 Power) Positions Solder Cup
627-27W2222-3NA Overview
627-27W2222-3NA Features
627-C series
627-27W2222-3NA Applications
There are a lot of EDAC
627-27W2222-3NA Circular Connectors applications.
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CnC Tech
    CONN D-SUB RCPT 25POS IDC
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP
  • Amphenol Communications Solutions
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP