627-27W2222-2NA
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
627-27W2222-2NA
Manufacturer
EDAC Inc.
Description
CONN D-SUB PLUG 27POS SLDR CUP
Manufacturer :
EDAC Inc.
Product Category :
D-Sub Connector Assemblies
Product Status :
Active
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Contact Material :
COPPER ALLOY
Wire Gauge :
Dielectric Material :
Polyester Thermoplastic
Features :
Grounding Indents, Shielded
Termination :
Solder Cup
Number of Rows :
2
Connector Style :
D-Sub, Combo
Contact Finish :
Gold
Series :
627-C
Shell Size, Connector Layout :
4 (DC, C) - 27W2
Shell Material, Finish :
Steel, Nickel Plated
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Contact Form :
Contact Type :
Signal and Power
Base Product Number :
627-27W
Ingress Protection :
Current Rating (Amps) :
5A, 20A
Flange Feature :
Board Side (M3)
Connector Type :
Plug, Male Pins
Package :
Tray
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Contact Finish Thickness :
Flash
Color :
Black
Backset Spacing :
Number of Positions :
27 (25 + 2 Power)
Voltage Rating :
125V
Datasheets
627-27W2222-2NA
Introducing D-Sub Connector Assemblies EDAC Inc. 627-27W2222-2NA from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Operating Temperature:-55°C ~ 125°C, Mounting Type:Free Hanging (In-Line), 627-27W2222-2NA pinout, 627-27W2222-2NA datasheet PDF, 627-27W2222-2NA amp .Beyond D-Sub Connector Assemblies EDAC Inc. 627-27W2222-2NA ,we also offer ICD15S13E4GX00LF, L77SDEH09SOL2RM5, A-DF 25 A/KG-T2S, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Plug, Male Pins Free Hanging (In-Line) 27 (25 + 2 Power) Positions Solder Cup
627-27W2222-2NA Overview
627-27W2222-2NA Features
627-C series
627-27W2222-2NA Applications
There are a lot of EDAC
627-27W2222-2NA Circular Connectors applications.
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CnC Tech
    CONN D-SUB RCPT 25POS IDC
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP
  • Amphenol Communications Solutions
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP