627-27W2222-1N1
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
627-27W2222-1N1
Manufacturer
EDAC Inc.
Description
CONN D-SUB PLUG 27POS SLDR CUP
Manufacturer :
EDAC Inc.
Product Category :
D-Sub Connector Assemblies
Dielectric Material :
Polyester Thermoplastic
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Contact Form :
Current Rating (Amps) :
5A, 10A
Shell Material, Finish :
Steel, Nickel Plated
Contact Material :
COPPER ALLOY
Number of Rows :
2
Backset Spacing :
Package :
Tray
Termination :
Solder Cup
Number of Positions :
27 (25 + 2 Power)
Contact Finish :
Gold
Contact Finish Thickness :
Flash
Contact Type :
Signal and Power
Color :
Black
Features :
Grounding Indents, Shielded
Series :
627-C
Voltage Rating :
125V
Wire Gauge :
Product Status :
Active
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Ingress Protection :
Base Product Number :
627-27W
Flange Feature :
Housing/Shell (Unthreaded)
Shell Size, Connector Layout :
4 (DC, C) - 27W2
Connector Style :
D-Sub, Combo
Connector Type :
Plug, Male Pins
Datasheets
627-27W2222-1N1
Introducing D-Sub Connector Assemblies EDAC Inc. 627-27W2222-1N1 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Operating Temperature:-55°C ~ 125°C, Mounting Type:Free Hanging (In-Line), 627-27W2222-1N1 pinout, 627-27W2222-1N1 datasheet PDF, 627-27W2222-1N1 amp .Beyond D-Sub Connector Assemblies EDAC Inc. 627-27W2222-1N1 ,we also offer ICD15S13E4GX00LF, L77SDEH09SOL2RM5, A-DF 25 A/KG-T2S, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Plug, Male Pins Free Hanging (In-Line) 27 (25 + 2 Power) Positions Solder Cup
627-27W2222-1N1 Overview
627-27W2222-1N1 Features
627-C series
627-27W2222-1N1 Applications
There are a lot of EDAC
627-27W2222-1N1 Circular Connectors applications.
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • All Electrical Machinery
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CnC Tech
    CONN D-SUB RCPT 25POS IDC
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP
  • Amphenol Communications Solutions
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP