627-25W3624-4N5
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
627-25W3624-4N5
Manufacturer
EDAC Inc.
Description
CONN D-SUB PLUG 25POS VERT SLDR
Manufacturer :
EDAC Inc.
Product Category :
D-Sub Connector Assemblies
Insulation :
Insulated
Connector Type :
Plug, Male Pins
Connector Style :
D-Sub, Combo
Number of Rows :
2
Base Product Number :
627-25W
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
Termination :
Solder
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Termination Style :
Solder Cup
Current Rating (Amps) :
5A, 40A
Contact Material :
Copper
Mounting Type :
Through Hole
Flange Feature :
Board Side (4-40)
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Contact Finish Thickness :
30.0µin (0.76µm)
Contact Plating :
Gold
Contact Arrangement :
25W3
Package :
Tray
Gender :
Male
Contact Form :
Shell Material :
Steel
Shell Plating :
Nickel
Wire Gauge :
Shell Size, Connector Layout :
4 (DC, C) - 25W3
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Mounting Angle :
Vertical
Color :
Black
Series :
627-C
Number of Positions :
25 Position
Shell Material, Finish :
Steel, Nickel Plated
Voltage Rating :
125 V
Insulation Material :
Thermoplastic Polyester
Current Rating :
40 A
Ingress Protection :
Mounting Style :
THREADED INSERT
Features :
Board Lock, Grounding Indents, Shielded
Dielectric Material :
Polyester Thermoplastic
Contact Finish :
Gold
Backset Spacing :
Product Status :
Active
Contact Type :
Signal and Power
Datasheets
627-25W3624-4N5
Introducing D-Sub Connector Assemblies EDAC Inc. 627-25W3624-4N5 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Mounting Type:Through Hole, Operating Temperature:-55°C ~ 125°C, 627-25W3624-4N5 pinout, 627-25W3624-4N5 datasheet PDF, 627-25W3624-4N5 amp .Beyond D-Sub Connector Assemblies EDAC Inc. 627-25W3624-4N5 ,we also offer ICD15S13E4GX00LF, L77SDEH09SOL2RM5, A-DF 25 A/KG-T2S, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
627-C Series D-Sub, Combo Plug, Male Pins 25 Position-Position Male Signal and Power Solder 4 (DC, C) - 25W3 Through Hole Copper Gold Steel, Nickel Plated
627-25W3624-4N5 Overview
627-25W3624-4N5 Features
627-C series
627-25W3624-4N5 Applications
There are a lot of EDAC Inc.
627-25W3624-4N5 D-Sub Connectors applications.
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CnC Tech
    CONN D-SUB RCPT 25POS IDC
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP
  • Amphenol Communications Solutions
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP