627-25W3624-3NA
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
627-25W3624-3NA
Manufacturer
EDAC Inc.
Description
CONN D-SUB PLUG 25P PNL MNT SLDR
Manufacturer :
EDAC Inc.
Product Category :
D-Sub Connector Assemblies
Insulation :
Insulated
Dielectric Material :
Polyester Thermoplastic
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Current Rating :
30 A
Shell Size, Connector Layout :
4 (DC, C) - 25W3
Current Rating (Amps) :
5A, 30A
Mounting Style :
THREADED INSERT
Mounting Angle :
Vertical
Backset Spacing :
Wire Gauge :
Features :
Grounding Indents, Shielded
Contact Material :
Copper
Insulation Material :
Thermoplastic Polyester
Number of Rows :
2
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Color :
Black
Ingress Protection :
Base Product Number :
627-25W
Number of Positions :
25 Position
Contact Plating :
Gold
Flange Feature :
Board Side (M3)
Mounting Type :
Panel Mount, Through Hole
Gender :
Male
Contact Finish Thickness :
30.0µin (0.76µm)
Voltage Rating :
125 V
Contact Type :
Signal and Power
Product Status :
Active
Series :
627-C
Contact Finish :
Gold
Termination :
Solder
Contact Arrangement :
25W3
Termination Style :
Solder Cup
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Shell Material, Finish :
Steel, Nickel Plated
Shell Plating :
Nickel
Shell Material :
Steel
Connector Type :
Plug, Male Pins
Connector Style :
D-Sub, Combo
Package :
Tray
Contact Form :
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
Datasheets
627-25W3624-3NA
Introducing D-Sub Connector Assemblies EDAC Inc. 627-25W3624-3NA from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Operating Temperature:-55°C ~ 125°C, Mounting Type:Panel Mount, Through Hole, 627-25W3624-3NA pinout, 627-25W3624-3NA datasheet PDF, 627-25W3624-3NA amp .Beyond D-Sub Connector Assemblies EDAC Inc. 627-25W3624-3NA ,we also offer ICD15S13E4GX00LF, L77SDEH09SOL2RM5, A-DF 25 A/KG-T2S, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
627-C Series D-Sub, Combo Plug, Male Pins 25 Position-Position Male Signal and Power Solder 4 (DC, C) - 25W3 Panel Mount, Through Hole Copper Gold Steel, Nickel Plated
627-25W3624-3NA Overview
627-25W3624-3NA Features
627-C series
627-25W3624-3NA Applications
There are a lot of EDAC Inc.
627-25W3624-3NA D-Sub Connectors applications.
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CnC Tech
    CONN D-SUB RCPT 25POS IDC
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP
  • Amphenol Communications Solutions
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP