627-25W3624-2TE
Mfr.Part #
627-25W3624-2TE
D-Sub Connector Assemblies
Insulation :
Insulated
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Flange Feature :
Mating Side (M3)
Tray
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
Contact Plating :
Gold
Voltage Rating :
125 V
Contact Material :
Copper
Number of Positions :
25 Position
Features :
Board Lock, Grounding Indents, Shielded
4 (DC, C) - 25W3
Shell Material :
Steel
Shell Plating :
Tin
Contact Form :
Mounting Angle :
Vertical
Signal and Power
Mounting Style :
Threaded Standoff
Panel Mount, Through Hole
Current Rating :
20 A
Shell Material, Finish :
Steel, Tin Plated
Contact Finish Thickness :
30.0µin (0.76µm)
Insulation Material :
Thermoplastic Polyester
Gender :
Male
Current Rating (Amps) :
5A, 20A
Termination Style :
Solder Cup
Ingress Protection :
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Contact Arrangement :
25W3
Datasheets
627-25W3624-2TE
Introducing D-Sub Connector Assemblies EDAC Inc. 627-25W3624-2TE from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Operating Temperature:-55°C ~ 125°C, Mounting Type:Panel Mount, Through Hole, 627-25W3624-2TE pinout, 627-25W3624-2TE datasheet PDF, 627-25W3624-2TE amp .Beyond D-Sub Connector Assemblies EDAC Inc. 627-25W3624-2TE ,we also offer ICD15S13E4GX00LF, L77SDEH09SOL2RM5, A-DF 25 A/KG-T2S, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
627-C Series D-Sub, Combo Plug, Male Pins 25 Position-Position Male Signal and Power Solder 4 (DC, C) - 25W3 Panel Mount, Through Hole Copper Gold Steel, Tin Plated
627-25W3624-2TE Overview
627-25W3624-2TE Features
627-C series
627-25W3624-2TE Applications
There are a lot of EDAC Inc.
627-25W3624-2TE D-Sub Connectors applications.
  • Transportation
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • CnC Tech
    CONN D-SUB RCPT 25POS IDC
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP
  • Amphenol Communications Solutions
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP