627-25W3624-2TC
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
627-25W3624-2TC
Manufacturer
EDAC Inc.
Description
CONN D-SUB PLUG 25P PNL MNT SLDR
Manufacturer :
EDAC Inc.
Product Category :
D-Sub Connector Assemblies
Backset Spacing :
Current Rating :
20 A
Insulation :
Insulated
Contact Form :
Wire Gauge :
Contact Type :
Signal and Power
Connector Style :
D-Sub, Combo
Termination Style :
Solder Cup
Contact Material :
Copper
Voltage Rating :
125 V
Gender :
Male
Base Product Number :
627-25W
Contact Finish Thickness :
30.0µin (0.76µm)
Shell Plating :
Tin
Mounting Type :
Panel Mount, Through Hole
Insulation Material :
Thermoplastic Polyester
Shell Size, Connector Layout :
4 (DC, C) - 25W3
Contact Plating :
Gold
Contact Finish :
Gold
Connector Type :
Plug, Male Pins
Termination :
Solder
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Product Status :
Active
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
Features :
Grounding Indents, Shielded
Shell Material, Finish :
Steel, Tin Plated
Shell Material :
Steel
Package :
Tray
Ingress Protection :
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Contact Arrangement :
25W3
Dielectric Material :
Polyester Thermoplastic
Mounting Angle :
Vertical
Current Rating (Amps) :
5A, 20A
Number of Positions :
25 Position
Flange Feature :
Board Side (M3); Mating Side (M3)
Series :
627-C
Number of Rows :
2
Mounting Style :
Threaded Standoff
Color :
Black
Datasheets
627-25W3624-2TC
Introducing D-Sub Connector Assemblies EDAC Inc. 627-25W3624-2TC from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Mounting Type:Panel Mount, Through Hole, Operating Temperature:-55°C ~ 125°C, 627-25W3624-2TC pinout, 627-25W3624-2TC datasheet PDF, 627-25W3624-2TC amp .Beyond D-Sub Connector Assemblies EDAC Inc. 627-25W3624-2TC ,we also offer ICD15S13E4GX00LF, L77SDEH09SOL2RM5, A-DF 25 A/KG-T2S, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
627-C Series D-Sub, Combo Plug, Male Pins 25 Position-Position Male Signal and Power Solder 4 (DC, C) - 25W3 Panel Mount, Through Hole Copper Gold Steel, Tin Plated
627-25W3624-2TC Overview
627-25W3624-2TC Features
627-C series
627-25W3624-2TC Applications
There are a lot of EDAC Inc.
627-25W3624-2TC D-Sub Connectors applications.
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CnC Tech
    CONN D-SUB RCPT 25POS IDC
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP
  • Amphenol Communications Solutions
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP