627-25W3624-2T2
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
627-25W3624-2T2
Manufacturer
EDAC Inc.
Description
CONN D-SUB PLUG 25P PNL MNT SLDR
Manufacturer :
EDAC Inc.
Product Category :
D-Sub Connector Assemblies
Mounting Style :
THREADED INSERT
Contact Form :
Shell Plating :
Tin
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
Flange Feature :
Board Side (4-40)
Contact Type :
Signal and Power
Contact Finish :
Gold
Product Status :
Active
Termination :
Solder
Gender :
Male
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Base Product Number :
627-25W
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Termination Style :
Solder Cup
Connector Style :
D-Sub, Combo
Wire Gauge :
Contact Material :
Copper
Backset Spacing :
Voltage Rating :
125 V
Contact Arrangement :
25W3
Shell Material :
Steel
Shell Size, Connector Layout :
4 (DC, C) - 25W3
Current Rating :
20 A
Dielectric Material :
Polyester Thermoplastic
Ingress Protection :
Number of Rows :
2
Contact Plating :
Gold
Color :
Black
Insulation Material :
Thermoplastic Polyester
Features :
Grounding Indents, Shielded
Number of Positions :
25 Position
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Connector Type :
Plug, Male Pins
Insulation :
Insulated
Series :
627-C
Mounting Angle :
Vertical
Mounting Type :
Panel Mount, Through Hole
Shell Material, Finish :
Steel, Tin Plated
Package :
Tray
Current Rating (Amps) :
5A, 20A
Contact Finish Thickness :
30.0µin (0.76µm)
Datasheets
627-25W3624-2T2
Introducing D-Sub Connector Assemblies EDAC Inc. 627-25W3624-2T2 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Operating Temperature:-55°C ~ 125°C, Mounting Type:Panel Mount, Through Hole, 627-25W3624-2T2 pinout, 627-25W3624-2T2 datasheet PDF, 627-25W3624-2T2 amp .Beyond D-Sub Connector Assemblies EDAC Inc. 627-25W3624-2T2 ,we also offer ICD15S13E4GX00LF, L77SDEH09SOL2RM5, A-DF 25 A/KG-T2S, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
627-C Series D-Sub, Combo Plug, Male Pins 25 Position-Position Male Signal and Power Solder 4 (DC, C) - 25W3 Panel Mount, Through Hole Copper Gold Steel, Tin Plated
627-25W3624-2T2 Overview
627-25W3624-2T2 Features
627-C series
627-25W3624-2T2 Applications
There are a lot of EDAC Inc.
627-25W3624-2T2 D-Sub Connectors applications.
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CnC Tech
    CONN D-SUB RCPT 25POS IDC
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP
  • Amphenol Communications Solutions
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP