627-25W3624-1ND
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
627-25W3624-1ND
Manufacturer
EDAC Inc.
Description
CONN D-SUB PLUG 25POS VERT SLDR
Manufacturer :
EDAC Inc.
Product Category :
D-Sub Connector Assemblies
Series :
627-C
Mounting Type :
Through Hole
Connector Style :
D-Sub, Combo
Flange Feature :
Board Side (M3)
Number of Positions :
25 Position
Shell Material, Finish :
Steel, Nickel Plated
Contact Form :
Shell Material :
Steel
Contact Arrangement :
25W3
Number of Rows :
2
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Mounting Style :
THREADED INSERT
Connector Type :
Plug, Male Pins
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Current Rating :
10 A
Insulation :
Insulated
Contact Plating :
Gold
Backset Spacing :
Current Rating (Amps) :
5A, 10A
Package :
Tray
Voltage Rating :
125 V
Features :
Board Lock, Grounding Indents, Shielded
Wire Gauge :
Mounting Angle :
Vertical
Gender :
Male
Dielectric Material :
Polyester Thermoplastic
Contact Material :
Copper
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
Product Status :
Active
Contact Finish Thickness :
30.0µin (0.76µm)
Base Product Number :
627-25W
Shell Plating :
Nickel
Shell Size, Connector Layout :
4 (DC, C) - 25W3
Contact Finish :
Gold
Ingress Protection :
Termination Style :
Solder Cup
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Insulation Material :
Thermoplastic Polyester
Color :
Black
Contact Type :
Signal and Power
Termination :
Solder
Datasheets
627-25W3624-1ND
Introducing D-Sub Connector Assemblies EDAC Inc. 627-25W3624-1ND from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Mounting Type:Through Hole, Operating Temperature:-55°C ~ 125°C, 627-25W3624-1ND pinout, 627-25W3624-1ND datasheet PDF, 627-25W3624-1ND amp .Beyond D-Sub Connector Assemblies EDAC Inc. 627-25W3624-1ND ,we also offer ICD15S13E4GX00LF, L77SDEH09SOL2RM5, A-DF 25 A/KG-T2S, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
627-C Series D-Sub, Combo Plug, Male Pins 25 Position-Position Male Signal and Power Solder 4 (DC, C) - 25W3 Through Hole Copper Gold Steel, Nickel Plated
627-25W3624-1ND Overview
627-25W3624-1ND Features
627-C series
627-25W3624-1ND Applications
There are a lot of EDAC Inc.
627-25W3624-1ND D-Sub Connectors applications.
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CnC Tech
    CONN D-SUB RCPT 25POS IDC
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP
  • Amphenol Communications Solutions
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP