627-25W3224-7TB
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
627-25W3224-7TB
Manufacturer
EDAC Inc.
Description
CONN D-SUB PLUG 25P PNL MNT SLDR
Manufacturer :
EDAC Inc.
Product Category :
D-Sub Connector Assemblies
Number of Positions :
25 Position
Shell Material :
Steel
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
Insulation Material :
Thermoplastic Polyester
Mounting Angle :
Vertical
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Shell Material, Finish :
Steel, Tin Plated
Features :
Grounding Indents, Shielded
Number of Rows :
2
Series :
627-C
Termination Style :
Solder Cup
Contact Finish :
Gold
Base Product Number :
627-25W
Mounting Style :
THREADED INSERT
Insulation :
Insulated
Wire Gauge :
Connector Style :
D-Sub, Combo
Gender :
Male
Ingress Protection :
Shell Plating :
Tin
Color :
Black
Product Status :
Active
Dielectric Material :
Polyester Thermoplastic
Contact Finish Thickness :
Flash
Contact Plating :
Gold
Flange Feature :
Board Side (M3)
Current Rating (Amps) :
Mounting Type :
Panel Mount, Through Hole
Contact Type :
Coax and Signal
Backset Spacing :
Shell Size, Connector Layout :
4 (DC, C) - 25W3
Voltage Rating :
125 V
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Package :
Tray
Termination :
Solder
Contact Material :
Copper
Contact Form :
Contact Arrangement :
25W3
Connector Type :
Plug, Male Pins
Datasheets
627-25W3224-7TB
Introducing D-Sub Connector Assemblies EDAC Inc. 627-25W3224-7TB from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Operating Temperature:-55°C ~ 125°C, Mounting Type:Panel Mount, Through Hole, 627-25W3224-7TB pinout, 627-25W3224-7TB datasheet PDF, 627-25W3224-7TB amp .Beyond D-Sub Connector Assemblies EDAC Inc. 627-25W3224-7TB ,we also offer ICD15S13E4GX00LF, L77SDEH09SOL2RM5, A-DF 25 A/KG-T2S, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
627-C Series D-Sub, Combo Plug, Male Pins 25 Position-Position Male Coax and Signal Solder 4 (DC, C) - 25W3 Panel Mount, Through Hole Copper Gold Steel, Tin Plated
627-25W3224-7TB Overview
627-25W3224-7TB Features
627-C series
627-25W3224-7TB Applications
There are a lot of EDAC Inc.
627-25W3224-7TB D-Sub Connectors applications.
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CnC Tech
    CONN D-SUB RCPT 25POS IDC
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP
  • Amphenol Communications Solutions
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP