627-25W3224-7NE
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
627-25W3224-7NE
Manufacturer
EDAC Inc.
Description
CONN D-SUB PLUG 25P PNL MNT SLDR
Manufacturer :
EDAC Inc.
Product Category :
D-Sub Connector Assemblies
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Shell Size, Connector Layout :
4 (DC, C) - 25W3
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Voltage Rating :
125 V
Contact Plating :
Gold
Contact Type :
Coax and Signal
Gender :
Male
Number of Rows :
2
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Contact Finish :
Gold
Contact Material :
Copper
Mounting Type :
Panel Mount, Through Hole
Wire Gauge :
Series :
627-C
Connector Style :
D-Sub, Combo
Features :
Board Lock, Grounding Indents, Shielded
Termination :
Solder
Number of Positions :
25 Position
Shell Plating :
Nickel
Base Product Number :
627-25W
Termination Style :
Solder Cup
Flange Feature :
Mating Side (M3)
Current Rating (Amps) :
Connector Type :
Plug, Male Pins
Product Status :
Active
Package :
Tray
Contact Finish Thickness :
Flash
Insulation Material :
Thermoplastic Polyester
Contact Arrangement :
25W3
Mounting Style :
Threaded Standoff
Mounting Angle :
Vertical
Color :
Black
Shell Material :
Steel
Contact Form :
Insulation :
Insulated
Backset Spacing :
Shell Material, Finish :
Steel, Nickel Plated
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
Dielectric Material :
Polyester Thermoplastic
Ingress Protection :
Datasheets
627-25W3224-7NE
Introducing D-Sub Connector Assemblies EDAC Inc. 627-25W3224-7NE from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Operating Temperature:-55°C ~ 125°C, Mounting Type:Panel Mount, Through Hole, 627-25W3224-7NE pinout, 627-25W3224-7NE datasheet PDF, 627-25W3224-7NE amp .Beyond D-Sub Connector Assemblies EDAC Inc. 627-25W3224-7NE ,we also offer ICD15S13E4GX00LF, L77SDEH09SOL2RM5, A-DF 25 A/KG-T2S, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
627-C Series D-Sub, Combo Plug, Male Pins 25 Position-Position Male Coax and Signal Solder 4 (DC, C) - 25W3 Panel Mount, Through Hole Copper Gold Steel, Nickel Plated
627-25W3224-7NE Overview
627-25W3224-7NE Features
627-C series
627-25W3224-7NE Applications
There are a lot of EDAC Inc.
627-25W3224-7NE D-Sub Connectors applications.
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • All Electrical Machinery
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CnC Tech
    CONN D-SUB RCPT 25POS IDC
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP
  • Amphenol Communications Solutions
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP