627-25W3224-7NA
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
627-25W3224-7NA
Manufacturer
EDAC Inc.
Description
CONN D-SUB PLUG 25P PNL MNT SLDR
Manufacturer :
EDAC Inc.
Product Category :
D-Sub Connector Assemblies
Gender :
Male
Shell Plating :
Nickel
Number of Rows :
2
Insulation :
Insulated
Series :
627-C
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Contact Finish Thickness :
Flash
Shell Material, Finish :
Steel, Nickel Plated
Insulation Material :
Thermoplastic Polyester
Wire Gauge :
Contact Type :
Coax and Signal
Backset Spacing :
Ingress Protection :
Mounting Style :
THREADED INSERT
Contact Finish :
Gold
Current Rating (Amps) :
Termination :
Solder
Color :
Black
Connector Style :
D-Sub, Combo
Mounting Angle :
Vertical
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Connector Type :
Plug, Male Pins
Features :
Grounding Indents, Shielded
Dielectric Material :
Polyester Thermoplastic
Contact Form :
Voltage Rating :
125 V
Shell Material :
Steel
Product Status :
Active
Contact Plating :
Gold
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Number of Positions :
25 Position
Contact Material :
Copper
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
Contact Arrangement :
25W3
Base Product Number :
627-25W
Flange Feature :
Board Side (M3)
Shell Size, Connector Layout :
4 (DC, C) - 25W3
Package :
Tray
Mounting Type :
Panel Mount, Through Hole
Termination Style :
Solder Cup
Datasheets
627-25W3224-7NA
Introducing D-Sub Connector Assemblies EDAC Inc. 627-25W3224-7NA from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Operating Temperature:-55°C ~ 125°C, Mounting Type:Panel Mount, Through Hole, 627-25W3224-7NA pinout, 627-25W3224-7NA datasheet PDF, 627-25W3224-7NA amp .Beyond D-Sub Connector Assemblies EDAC Inc. 627-25W3224-7NA ,we also offer ICD15S13E4GX00LF, L77SDEH09SOL2RM5, A-DF 25 A/KG-T2S, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
627-C Series D-Sub, Combo Plug, Male Pins 25 Position-Position Male Coax and Signal Solder 4 (DC, C) - 25W3 Panel Mount, Through Hole Copper Gold Steel, Nickel Plated
627-25W3224-7NA Overview
627-25W3224-7NA Features
627-C series
627-25W3224-7NA Applications
There are a lot of EDAC Inc.
627-25W3224-7NA D-Sub Connectors applications.
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CnC Tech
    CONN D-SUB RCPT 25POS IDC
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP
  • Amphenol Communications Solutions
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP