627-25W3224-5TB
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
627-25W3224-5TB
Manufacturer
EDAC Inc.
Description
CONN D-SUB PLUG 25P PNL MNT SLDR
Manufacturer :
EDAC Inc.
Product Category :
D-Sub Connector Assemblies
Contact Form :
Contact Plating :
Gold
Contact Finish Thickness :
Flash
Backset Spacing :
Flange Feature :
Board Side (M3)
Dielectric Material :
Polyester Thermoplastic
Contact Finish :
Gold
Termination :
Solder
Features :
Grounding Indents, Shielded
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
Ingress Protection :
Color :
Black
Number of Positions :
25 Position
Gender :
Male
Number of Rows :
2
Mounting Type :
Panel Mount, Through Hole
Contact Arrangement :
25W3
Mounting Style :
THREADED INSERT
Shell Size, Connector Layout :
4 (DC, C) - 25W3
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Current Rating (Amps) :
Shell Material :
Steel
Base Product Number :
627-25W
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Connector Type :
Plug, Male Pins
Shell Material, Finish :
Steel, Tin Plated
Insulation :
Insulated
Shell Plating :
Tin
Series :
627-C
Termination Style :
Solder Cup
Insulation Material :
Thermoplastic Polyester
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Mounting Angle :
Vertical
Contact Type :
Coax and Signal
Contact Material :
Copper
Connector Style :
D-Sub, Combo
Package :
Tray
Product Status :
Active
Wire Gauge :
Voltage Rating :
125 V
Datasheets
627-25W3224-5TB
Introducing D-Sub Connector Assemblies EDAC Inc. 627-25W3224-5TB from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Mounting Type:Panel Mount, Through Hole, Operating Temperature:-55°C ~ 125°C, 627-25W3224-5TB pinout, 627-25W3224-5TB datasheet PDF, 627-25W3224-5TB amp .Beyond D-Sub Connector Assemblies EDAC Inc. 627-25W3224-5TB ,we also offer ICD15S13E4GX00LF, L77SDEH09SOL2RM5, A-DF 25 A/KG-T2S, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
627-C Series D-Sub, Combo Plug, Male Pins 25 Position-Position Male Coax and Signal Solder 4 (DC, C) - 25W3 Panel Mount, Through Hole Copper Gold Steel, Tin Plated
627-25W3224-5TB Overview
627-25W3224-5TB Features
627-C series
627-25W3224-5TB Applications
There are a lot of EDAC Inc.
627-25W3224-5TB D-Sub Connectors applications.
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • All Electrical Machinery
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CnC Tech
    CONN D-SUB RCPT 25POS IDC
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP
  • Amphenol Communications Solutions
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP