627-25W3224-5NE
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
627-25W3224-5NE
Manufacturer
EDAC Inc.
Description
CONN D-SUB PLUG 25P PNL MNT SLDR
Manufacturer :
EDAC Inc.
Product Category :
D-Sub Connector Assemblies
Shell Material :
Steel
Contact Arrangement :
25W3
Shell Plating :
Nickel
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Shell Material, Finish :
Steel, Nickel Plated
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Shell Size, Connector Layout :
4 (DC, C) - 25W3
Contact Material :
Copper
Features :
Board Lock, Grounding Indents, Shielded
Series :
627-C
Contact Type :
Coax and Signal
Number of Positions :
25 Position
Number of Rows :
2
Contact Plating :
Gold
Mounting Style :
Threaded Standoff
Color :
Black
Voltage Rating :
125 V
Insulation :
Insulated
Base Product Number :
627-25W
Mounting Type :
Panel Mount, Through Hole
Mounting Angle :
Vertical
Contact Finish Thickness :
Flash
Current Rating (Amps) :
Termination :
Solder
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
Contact Finish :
Gold
Connector Style :
D-Sub, Combo
Termination Style :
Solder Cup
Contact Form :
Wire Gauge :
Flange Feature :
Mating Side (M3)
Package :
Tray
Connector Type :
Plug, Male Pins
Ingress Protection :
Gender :
Male
Dielectric Material :
Polyester Thermoplastic
Backset Spacing :
Product Status :
Active
Insulation Material :
Thermoplastic Polyester
Datasheets
627-25W3224-5NE
Introducing D-Sub Connector Assemblies EDAC Inc. 627-25W3224-5NE from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Mounting Type:Panel Mount, Through Hole, Operating Temperature:-55°C ~ 125°C, 627-25W3224-5NE pinout, 627-25W3224-5NE datasheet PDF, 627-25W3224-5NE amp .Beyond D-Sub Connector Assemblies EDAC Inc. 627-25W3224-5NE ,we also offer ICD15S13E4GX00LF, L77SDEH09SOL2RM5, A-DF 25 A/KG-T2S, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
627-C Series D-Sub, Combo Plug, Male Pins 25 Position-Position Male Coax and Signal Solder 4 (DC, C) - 25W3 Panel Mount, Through Hole Copper Gold Steel, Nickel Plated
627-25W3224-5NE Overview
627-25W3224-5NE Features
627-C series
627-25W3224-5NE Applications
There are a lot of EDAC Inc.
627-25W3224-5NE D-Sub Connectors applications.
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CnC Tech
    CONN D-SUB RCPT 25POS IDC
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP
  • Amphenol Communications Solutions
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP