627-25W3224-4TE
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
627-25W3224-4TE
Manufacturer
EDAC Inc.
Description
CONN D-SUB PLUG 25P PNL MNT SLDR
Manufacturer :
EDAC Inc.
Product Category :
D-Sub Connector Assemblies
Backset Spacing :
Flange Feature :
Mating Side (M3)
Contact Finish Thickness :
Flash
Voltage Rating :
125 V
Termination :
Solder
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Number of Positions :
25 Position
Gender :
Male
Contact Finish :
Gold
Contact Arrangement :
25W3
Color :
Black
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Current Rating (Amps) :
5A, 40A
Shell Material :
Steel
Current Rating :
40 A
Number of Rows :
2
Ingress Protection :
Product Status :
Active
Series :
627-C
Shell Plating :
Tin
Wire Gauge :
Termination Style :
Solder Cup
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
Connector Style :
D-Sub, Combo
Mounting Angle :
Vertical
Shell Material, Finish :
Steel, Tin Plated
Contact Plating :
Gold
Base Product Number :
627-25W
Insulation Material :
Thermoplastic Polyester
Shell Size, Connector Layout :
4 (DC, C) - 25W3
Contact Type :
Signal and Power
Features :
Board Lock, Grounding Indents, Shielded
Contact Material :
Copper
Connector Type :
Plug, Male Pins
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Package :
Tray
Mounting Type :
Panel Mount, Through Hole
Mounting Style :
Threaded Standoff
Insulation :
Insulated
Dielectric Material :
Polyester Thermoplastic
Contact Form :
Datasheets
627-25W3224-4TE
Introducing D-Sub Connector Assemblies EDAC Inc. 627-25W3224-4TE from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Operating Temperature:-55°C ~ 125°C, Mounting Type:Panel Mount, Through Hole, 627-25W3224-4TE pinout, 627-25W3224-4TE datasheet PDF, 627-25W3224-4TE amp .Beyond D-Sub Connector Assemblies EDAC Inc. 627-25W3224-4TE ,we also offer ICD15S13E4GX00LF, L77SDEH09SOL2RM5, A-DF 25 A/KG-T2S, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
627-C Series D-Sub, Combo Plug, Male Pins 25 Position-Position Male Signal and Power Solder 4 (DC, C) - 25W3 Panel Mount, Through Hole Copper Gold Steel, Tin Plated
627-25W3224-4TE Overview
627-25W3224-4TE Features
627-C series
627-25W3224-4TE Applications
There are a lot of EDAC Inc.
627-25W3224-4TE D-Sub Connectors applications.
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CnC Tech
    CONN D-SUB RCPT 25POS IDC
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP
  • Amphenol Communications Solutions
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP