627-25W3224-4TB
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
627-25W3224-4TB
Manufacturer
EDAC Inc.
Description
CONN D-SUB PLUG 25P PNL MNT SLDR
Manufacturer :
EDAC Inc.
Product Category :
D-Sub Connector Assemblies
Backset Spacing :
Features :
Grounding Indents, Shielded
Connector Type :
Plug, Male Pins
Insulation :
Insulated
Contact Material :
Copper
Mounting Style :
THREADED INSERT
Contact Type :
Signal and Power
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
Contact Arrangement :
25W3
Voltage Rating :
125 V
Connector Style :
D-Sub, Combo
Ingress Protection :
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Dielectric Material :
Polyester Thermoplastic
Mounting Angle :
Vertical
Current Rating (Amps) :
5A, 40A
Mounting Type :
Panel Mount, Through Hole
Gender :
Male
Package :
Tray
Wire Gauge :
Shell Material, Finish :
Steel, Tin Plated
Number of Positions :
25 Position
Insulation Material :
Thermoplastic Polyester
Series :
627-C
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Contact Finish Thickness :
Flash
Shell Material :
Steel
Color :
Black
Shell Size, Connector Layout :
4 (DC, C) - 25W3
Flange Feature :
Board Side (M3)
Contact Finish :
Gold
Contact Form :
Current Rating :
40 A
Contact Plating :
Gold
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Shell Plating :
Tin
Number of Rows :
2
Product Status :
Active
Termination Style :
Solder Cup
Base Product Number :
627-25W
Termination :
Solder
Datasheets
627-25W3224-4TB
Introducing D-Sub Connector Assemblies EDAC Inc. 627-25W3224-4TB from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Mounting Type:Panel Mount, Through Hole, Operating Temperature:-55°C ~ 125°C, 627-25W3224-4TB pinout, 627-25W3224-4TB datasheet PDF, 627-25W3224-4TB amp .Beyond D-Sub Connector Assemblies EDAC Inc. 627-25W3224-4TB ,we also offer ICD15S13E4GX00LF, L77SDEH09SOL2RM5, A-DF 25 A/KG-T2S, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
627-C Series D-Sub, Combo Plug, Male Pins 25 Position-Position Male Signal and Power Solder 4 (DC, C) - 25W3 Panel Mount, Through Hole Copper Gold Steel, Tin Plated
627-25W3224-4TB Overview
627-25W3224-4TB Features
627-C series
627-25W3224-4TB Applications
There are a lot of EDAC Inc.
627-25W3224-4TB D-Sub Connectors applications.
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CnC Tech
    CONN D-SUB RCPT 25POS IDC
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP
  • Amphenol Communications Solutions
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP