627-25W3224-4T3
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
627-25W3224-4T3
Manufacturer
EDAC Inc.
Description
CONN D-SUB PLUG 25P PNL MNT SLDR
Manufacturer :
EDAC Inc.
Product Category :
D-Sub Connector Assemblies
Mounting Angle :
Vertical
Current Rating (Amps) :
5A, 40A
Contact Plating :
Gold
Termination :
Solder
Series :
627-C
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Shell Material, Finish :
Steel, Tin Plated
Contact Finish :
Gold
Current Rating :
40 A
Ingress Protection :
Base Product Number :
627-25W
Shell Plating :
Tin
Contact Form :
Package :
Tray
Gender :
Male
Mounting Style :
THREADED INSERT
Features :
Grounding Indents, Shielded
Flange Feature :
Board Side (4-40)
Insulation :
Insulated
Backset Spacing :
Termination Style :
Solder Cup
Insulation Material :
Thermoplastic Polyester
Contact Type :
Signal and Power
Connector Type :
Plug, Male Pins
Product Status :
Active
Number of Rows :
2
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
Wire Gauge :
Contact Finish Thickness :
Flash
Contact Arrangement :
25W3
Mounting Type :
Panel Mount, Through Hole
Dielectric Material :
Polyester Thermoplastic
Number of Positions :
25 Position
Voltage Rating :
125 V
Shell Material :
Steel
Contact Material :
Copper
Connector Style :
D-Sub, Combo
Shell Size, Connector Layout :
4 (DC, C) - 25W3
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Color :
Black
Datasheets
627-25W3224-4T3
Introducing D-Sub Connector Assemblies EDAC Inc. 627-25W3224-4T3 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Operating Temperature:-55°C ~ 125°C, Mounting Type:Panel Mount, Through Hole, 627-25W3224-4T3 pinout, 627-25W3224-4T3 datasheet PDF, 627-25W3224-4T3 amp .Beyond D-Sub Connector Assemblies EDAC Inc. 627-25W3224-4T3 ,we also offer ICD15S13E4GX00LF, L77SDEH09SOL2RM5, A-DF 25 A/KG-T2S, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
627-C Series D-Sub, Combo Plug, Male Pins 25 Position-Position Male Signal and Power Solder 4 (DC, C) - 25W3 Panel Mount, Through Hole Copper Gold Steel, Tin Plated
627-25W3224-4T3 Overview
627-25W3224-4T3 Features
627-C series
627-25W3224-4T3 Applications
There are a lot of EDAC Inc.
627-25W3224-4T3 D-Sub Connectors applications.
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CnC Tech
    CONN D-SUB RCPT 25POS IDC
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP
  • Amphenol Communications Solutions
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP