627-25W3224-4NE
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
627-25W3224-4NE
Manufacturer
EDAC Inc.
Description
CONN D-SUB PLUG 25P PNL MNT SLDR
Manufacturer :
EDAC Inc.
Product Category :
D-Sub Connector Assemblies
Connector Style :
D-Sub, Combo
Insulation Material :
Thermoplastic Polyester
Contact Finish Thickness :
Flash
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
Dielectric Material :
Polyester Thermoplastic
Backset Spacing :
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Connector Type :
Plug, Male Pins
Shell Size, Connector Layout :
4 (DC, C) - 25W3
Ingress Protection :
Color :
Black
Number of Rows :
2
Mounting Angle :
Vertical
Termination Style :
Solder Cup
Contact Type :
Signal and Power
Contact Arrangement :
25W3
Shell Plating :
Nickel
Series :
627-C
Flange Feature :
Mating Side (M3)
Features :
Board Lock, Grounding Indents, Shielded
Current Rating :
40 A
Wire Gauge :
Current Rating (Amps) :
5A, 40A
Package :
Tray
Number of Positions :
25 Position
Mounting Type :
Panel Mount, Through Hole
Contact Material :
Copper
Base Product Number :
627-25W
Mounting Style :
Threaded Standoff
Shell Material, Finish :
Steel, Nickel Plated
Contact Form :
Product Status :
Active
Shell Material :
Steel
Voltage Rating :
125 V
Termination :
Solder
Contact Finish :
Gold
Gender :
Male
Insulation :
Insulated
Contact Plating :
Gold
Datasheets
627-25W3224-4NE
Introducing D-Sub Connector Assemblies EDAC Inc. 627-25W3224-4NE from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Operating Temperature:-55°C ~ 125°C, Mounting Type:Panel Mount, Through Hole, 627-25W3224-4NE pinout, 627-25W3224-4NE datasheet PDF, 627-25W3224-4NE amp .Beyond D-Sub Connector Assemblies EDAC Inc. 627-25W3224-4NE ,we also offer ICD15S13E4GX00LF, L77SDEH09SOL2RM5, A-DF 25 A/KG-T2S, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
627-C Series D-Sub, Combo Plug, Male Pins 25 Position-Position Male Signal and Power Solder 4 (DC, C) - 25W3 Panel Mount, Through Hole Copper Gold Steel, Nickel Plated
627-25W3224-4NE Overview
627-25W3224-4NE Features
627-C series
627-25W3224-4NE Applications
There are a lot of EDAC Inc.
627-25W3224-4NE D-Sub Connectors applications.
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CnC Tech
    CONN D-SUB RCPT 25POS IDC
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP
  • Amphenol Communications Solutions
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP