627-25W3224-4N5
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
627-25W3224-4N5
Manufacturer
EDAC Inc.
Description
CONN D-SUB PLUG 25POS VERT SLDR
Manufacturer :
EDAC Inc.
Product Category :
D-Sub Connector Assemblies
Product Status :
Active
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Number of Positions :
25 Position
Flange Feature :
Board Side (4-40)
Mounting Angle :
Vertical
Dielectric Material :
Polyester Thermoplastic
Current Rating :
40 A
Current Rating (Amps) :
5A, 40A
Ingress Protection :
Connector Type :
Plug, Male Pins
Contact Finish Thickness :
Flash
Contact Arrangement :
25W3
Gender :
Male
Contact Type :
Signal and Power
Backset Spacing :
Contact Plating :
Gold
Shell Material, Finish :
Steel, Nickel Plated
Number of Rows :
2
Connector Style :
D-Sub, Combo
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
Base Product Number :
627-25W
Shell Material :
Steel
Mounting Style :
THREADED INSERT
Features :
Board Lock, Grounding Indents, Shielded
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Color :
Black
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Contact Form :
Contact Finish :
Gold
Package :
Tray
Series :
627-C
Termination :
Solder
Voltage Rating :
125 V
Termination Style :
Solder Cup
Insulation :
Insulated
Contact Material :
Copper
Mounting Type :
Through Hole
Insulation Material :
Thermoplastic Polyester
Wire Gauge :
Shell Plating :
Nickel
Shell Size, Connector Layout :
4 (DC, C) - 25W3
Datasheets
627-25W3224-4N5
Introducing D-Sub Connector Assemblies EDAC Inc. 627-25W3224-4N5 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Operating Temperature:-55°C ~ 125°C, Mounting Type:Through Hole, 627-25W3224-4N5 pinout, 627-25W3224-4N5 datasheet PDF, 627-25W3224-4N5 amp .Beyond D-Sub Connector Assemblies EDAC Inc. 627-25W3224-4N5 ,we also offer ICD15S13E4GX00LF, L77SDEH09SOL2RM5, A-DF 25 A/KG-T2S, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
627-C Series D-Sub, Combo Plug, Male Pins 25 Position-Position Male Signal and Power Solder 4 (DC, C) - 25W3 Through Hole Copper Gold Steel, Nickel Plated
627-25W3224-4N5 Overview
627-25W3224-4N5 Features
627-C series
627-25W3224-4N5 Applications
There are a lot of EDAC Inc.
627-25W3224-4N5 D-Sub Connectors applications.
  • Industrial Automation
  • Transportation
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CnC Tech
    CONN D-SUB RCPT 25POS IDC
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP
  • Amphenol Communications Solutions
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP