627-25W3224-4N2
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
627-25W3224-4N2
Manufacturer
EDAC Inc.
Description
CONN D-SUB PLUG 25P PNL MNT SLDR
Manufacturer :
EDAC Inc.
Product Category :
D-Sub Connector Assemblies
Insulation Material :
Thermoplastic Polyester
Shell Size, Connector Layout :
4 (DC, C) - 25W3
Current Rating (Amps) :
5A, 40A
Contact Material :
Copper
Voltage Rating :
125 V
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
Insulation :
Insulated
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Flange Feature :
Board Side (4-40)
Shell Material, Finish :
Steel, Nickel Plated
Base Product Number :
627-25W
Contact Form :
Contact Type :
Signal and Power
Features :
Grounding Indents, Shielded
Mounting Style :
THREADED INSERT
Mounting Angle :
Vertical
Termination Style :
Solder Cup
Ingress Protection :
Backset Spacing :
Contact Arrangement :
25W3
Connector Type :
Plug, Male Pins
Series :
627-C
Wire Gauge :
Shell Plating :
Nickel
Number of Positions :
25 Position
Contact Plating :
Gold
Mounting Type :
Panel Mount, Through Hole
Current Rating :
40 A
Dielectric Material :
Polyester Thermoplastic
Gender :
Male
Contact Finish :
Gold
Termination :
Solder
Package :
Tray
Contact Finish Thickness :
Flash
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Number of Rows :
2
Product Status :
Active
Color :
Black
Connector Style :
D-Sub, Combo
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Shell Material :
Steel
Datasheets
627-25W3224-4N2
Introducing D-Sub Connector Assemblies EDAC Inc. 627-25W3224-4N2 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Mounting Type:Panel Mount, Through Hole, Operating Temperature:-55°C ~ 125°C, 627-25W3224-4N2 pinout, 627-25W3224-4N2 datasheet PDF, 627-25W3224-4N2 amp .Beyond D-Sub Connector Assemblies EDAC Inc. 627-25W3224-4N2 ,we also offer ICD15S13E4GX00LF, L77SDEH09SOL2RM5, A-DF 25 A/KG-T2S, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
627-C Series D-Sub, Combo Plug, Male Pins 25 Position-Position Male Signal and Power Solder 4 (DC, C) - 25W3 Panel Mount, Through Hole Copper Gold Steel, Nickel Plated
627-25W3224-4N2 Overview
627-25W3224-4N2 Features
627-C series
627-25W3224-4N2 Applications
There are a lot of EDAC Inc.
627-25W3224-4N2 D-Sub Connectors applications.
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CnC Tech
    CONN D-SUB RCPT 25POS IDC
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP
  • Amphenol Communications Solutions
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP