627-25W3224-3T2
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
627-25W3224-3T2
Manufacturer
EDAC Inc.
Description
CONN D-SUB PLUG 25P PNL MNT SLDR
Manufacturer :
EDAC Inc.
Product Category :
D-Sub Connector Assemblies
Current Rating (Amps) :
5A, 30A
Backset Spacing :
Contact Material :
Copper
Shell Plating :
Tin
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
Contact Arrangement :
25W3
Dielectric Material :
Polyester Thermoplastic
Contact Plating :
Gold
Contact Form :
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Termination :
Solder
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Number of Rows :
2
Insulation Material :
Thermoplastic Polyester
Wire Gauge :
Base Product Number :
627-25W
Series :
627-C
Mounting Type :
Panel Mount, Through Hole
Termination Style :
Solder Cup
Voltage Rating :
125 V
Insulation :
Insulated
Shell Size, Connector Layout :
4 (DC, C) - 25W3
Mounting Angle :
Vertical
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Current Rating :
30 A
Shell Material, Finish :
Steel, Tin Plated
Features :
Grounding Indents, Shielded
Package :
Tray
Shell Material :
Steel
Contact Type :
Signal and Power
Gender :
Male
Contact Finish Thickness :
Flash
Ingress Protection :
Product Status :
Active
Connector Type :
Plug, Male Pins
Connector Style :
D-Sub, Combo
Color :
Black
Flange Feature :
Board Side (4-40)
Contact Finish :
Gold
Number of Positions :
25 Position
Mounting Style :
THREADED INSERT
Datasheets
627-25W3224-3T2
Introducing D-Sub Connector Assemblies EDAC Inc. 627-25W3224-3T2 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Operating Temperature:-55°C ~ 125°C, Mounting Type:Panel Mount, Through Hole, 627-25W3224-3T2 pinout, 627-25W3224-3T2 datasheet PDF, 627-25W3224-3T2 amp .Beyond D-Sub Connector Assemblies EDAC Inc. 627-25W3224-3T2 ,we also offer ICD15S13E4GX00LF, L77SDEH09SOL2RM5, A-DF 25 A/KG-T2S, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
627-C Series D-Sub, Combo Plug, Male Pins 25 Position-Position Male Signal and Power Solder 4 (DC, C) - 25W3 Panel Mount, Through Hole Copper Gold Steel, Tin Plated
627-25W3224-3T2 Overview
627-25W3224-3T2 Features
627-C series
627-25W3224-3T2 Applications
There are a lot of EDAC Inc.
627-25W3224-3T2 D-Sub Connectors applications.
  • Industrial Automation
  • Transportation
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CnC Tech
    CONN D-SUB RCPT 25POS IDC
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP
  • Amphenol Communications Solutions
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP