627-25W3224-3ND
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
627-25W3224-3ND
Manufacturer
EDAC Inc.
Description
CONN D-SUB PLUG 25POS VERT SLDR
Manufacturer :
EDAC Inc.
Product Category :
D-Sub Connector Assemblies
Ingress Protection :
Flange Feature :
Board Side (M3)
Gender :
Male
Contact Finish Thickness :
Flash
Current Rating :
30 A
Mounting Angle :
Vertical
Product Status :
Active
Connector Type :
Plug, Male Pins
Features :
Board Lock, Grounding Indents, Shielded
Termination :
Solder
Color :
Black
Current Rating (Amps) :
5A, 30A
Contact Type :
Signal and Power
Base Product Number :
627-25W
Number of Positions :
25 Position
Connector Style :
D-Sub, Combo
Mounting Type :
Through Hole
Insulation :
Insulated
Dielectric Material :
Polyester Thermoplastic
Contact Plating :
Gold
Contact Arrangement :
25W3
Shell Plating :
Nickel
Backset Spacing :
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
Termination Style :
Solder Cup
Shell Material, Finish :
Steel, Nickel Plated
Contact Finish :
Gold
Contact Form :
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Mounting Style :
THREADED INSERT
Shell Size, Connector Layout :
4 (DC, C) - 25W3
Insulation Material :
Thermoplastic Polyester
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Package :
Tray
Series :
627-C
Wire Gauge :
Shell Material :
Steel
Voltage Rating :
125 V
Contact Material :
Copper
Number of Rows :
2
Datasheets
627-25W3224-3ND
Introducing D-Sub Connector Assemblies EDAC Inc. 627-25W3224-3ND from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Mounting Type:Through Hole, Operating Temperature:-55°C ~ 125°C, 627-25W3224-3ND pinout, 627-25W3224-3ND datasheet PDF, 627-25W3224-3ND amp .Beyond D-Sub Connector Assemblies EDAC Inc. 627-25W3224-3ND ,we also offer ICD15S13E4GX00LF, L77SDEH09SOL2RM5, A-DF 25 A/KG-T2S, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
627-C Series D-Sub, Combo Plug, Male Pins 25 Position-Position Male Signal and Power Solder 4 (DC, C) - 25W3 Through Hole Copper Gold Steel, Nickel Plated
627-25W3224-3ND Overview
627-25W3224-3ND Features
627-C series
627-25W3224-3ND Applications
There are a lot of EDAC Inc.
627-25W3224-3ND D-Sub Connectors applications.
  • Industrial Automation
  • Transportation
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CnC Tech
    CONN D-SUB RCPT 25POS IDC
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP
  • Amphenol Communications Solutions
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP