627-25W3224-3N2
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
627-25W3224-3N2
Manufacturer
EDAC Inc.
Description
CONN D-SUB PLUG 25P PNL MNT SLDR
Manufacturer :
EDAC Inc.
Product Category :
D-Sub Connector Assemblies
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
Series :
627-C
Contact Form :
Termination Style :
Solder Cup
Shell Size, Connector Layout :
4 (DC, C) - 25W3
Mounting Angle :
Vertical
Product Status :
Active
Insulation :
Insulated
Dielectric Material :
Polyester Thermoplastic
Contact Type :
Signal and Power
Contact Material :
Copper
Contact Arrangement :
25W3
Mounting Style :
THREADED INSERT
Contact Finish :
Gold
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Connector Type :
Plug, Male Pins
Number of Positions :
25 Position
Current Rating (Amps) :
5A, 30A
Shell Plating :
Nickel
Features :
Grounding Indents, Shielded
Color :
Black
Insulation Material :
Thermoplastic Polyester
Gender :
Male
Number of Rows :
2
Shell Material :
Steel
Connector Style :
D-Sub, Combo
Mounting Type :
Panel Mount, Through Hole
Current Rating :
30 A
Backset Spacing :
Termination :
Solder
Wire Gauge :
Contact Finish Thickness :
Flash
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Package :
Tray
Voltage Rating :
125 V
Flange Feature :
Board Side (4-40)
Base Product Number :
627-25W
Shell Material, Finish :
Steel, Nickel Plated
Ingress Protection :
Contact Plating :
Gold
Datasheets
627-25W3224-3N2
Introducing D-Sub Connector Assemblies EDAC Inc. 627-25W3224-3N2 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Operating Temperature:-55°C ~ 125°C, Mounting Type:Panel Mount, Through Hole, 627-25W3224-3N2 pinout, 627-25W3224-3N2 datasheet PDF, 627-25W3224-3N2 amp .Beyond D-Sub Connector Assemblies EDAC Inc. 627-25W3224-3N2 ,we also offer ICD15S13E4GX00LF, L77SDEH09SOL2RM5, A-DF 25 A/KG-T2S, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
627-C Series D-Sub, Combo Plug, Male Pins 25 Position-Position Male Signal and Power Solder 4 (DC, C) - 25W3 Panel Mount, Through Hole Copper Gold Steel, Nickel Plated
627-25W3224-3N2 Overview
627-25W3224-3N2 Features
627-C series
627-25W3224-3N2 Applications
There are a lot of EDAC Inc.
627-25W3224-3N2 D-Sub Connectors applications.
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CnC Tech
    CONN D-SUB RCPT 25POS IDC
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP
  • Amphenol Communications Solutions
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP