627-25W3224-2TC
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
627-25W3224-2TC
Manufacturer
EDAC Inc.
Description
CONN D-SUB PLUG 25P PNL MNT SLDR
Manufacturer :
EDAC Inc.
Product Category :
D-Sub Connector Assemblies
Contact Arrangement :
25W3
Insulation Material :
Thermoplastic Polyester
Number of Positions :
25 Position
Contact Material :
Copper
Contact Plating :
Gold
Mounting Style :
Threaded Standoff
Ingress Protection :
Current Rating (Amps) :
5A, 20A
Contact Finish :
Gold
Connector Type :
Plug, Male Pins
Insulation :
Insulated
Contact Type :
Signal and Power
Contact Form :
Backset Spacing :
Termination Style :
Solder Cup
Contact Finish Thickness :
Flash
Current Rating :
20 A
Connector Style :
D-Sub, Combo
Base Product Number :
627-25W
Gender :
Male
Termination :
Solder
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Shell Size, Connector Layout :
4 (DC, C) - 25W3
Series :
627-C
Voltage Rating :
125 V
Wire Gauge :
Color :
Black
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Shell Material :
Steel
Features :
Grounding Indents, Shielded
Mounting Angle :
Vertical
Dielectric Material :
Polyester Thermoplastic
Flange Feature :
Board Side (M3); Mating Side (M3)
Product Status :
Active
Shell Plating :
Tin
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Mounting Type :
Panel Mount, Through Hole
Package :
Tray
Number of Rows :
2
Shell Material, Finish :
Steel, Tin Plated
Datasheets
627-25W3224-2TC
Introducing D-Sub Connector Assemblies EDAC Inc. 627-25W3224-2TC from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Operating Temperature:-55°C ~ 125°C, Mounting Type:Panel Mount, Through Hole, 627-25W3224-2TC pinout, 627-25W3224-2TC datasheet PDF, 627-25W3224-2TC amp .Beyond D-Sub Connector Assemblies EDAC Inc. 627-25W3224-2TC ,we also offer ICD15S13E4GX00LF, L77SDEH09SOL2RM5, A-DF 25 A/KG-T2S, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
627-C Series D-Sub, Combo Plug, Male Pins 25 Position-Position Male Signal and Power Solder 4 (DC, C) - 25W3 Panel Mount, Through Hole Copper Gold Steel, Tin Plated
627-25W3224-2TC Overview
627-25W3224-2TC Features
627-C series
627-25W3224-2TC Applications
There are a lot of EDAC Inc.
627-25W3224-2TC D-Sub Connectors applications.
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CnC Tech
    CONN D-SUB RCPT 25POS IDC
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP
  • Amphenol Communications Solutions
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP