627-25W3224-2T1
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
627-25W3224-2T1
Manufacturer
EDAC Inc.
Description
CONN D-SUB PLUG 25POS VERT SLDR
Manufacturer :
EDAC Inc.
Product Category :
D-Sub Connector Assemblies
Contact Plating :
Gold
Shell Material, Finish :
Steel, Tin Plated
Contact Form :
Contact Type :
Signal and Power
Insulation :
Insulated
Features :
Grounding Indents, Shielded
Wire Gauge :
Shell Material :
Steel
Gender :
Male
Flange Feature :
Housing/Shell (Unthreaded)
Contact Arrangement :
25W3
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Base Product Number :
627-25W
Current Rating :
20 A
Shell Size, Connector Layout :
4 (DC, C) - 25W3
Ingress Protection :
Mounting Style :
Through Hole
Series :
627-C
Termination Style :
Solder Cup
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Contact Finish :
Gold
Current Rating (Amps) :
5A, 20A
Connector Style :
D-Sub, Combo
Mounting Type :
Through Hole
Termination :
Solder
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
Voltage Rating :
125 V
Shell Plating :
Tin
Number of Positions :
25 Position
Insulation Material :
Thermoplastic Polyester
Number of Rows :
2
Package :
Tray
Color :
Black
Mounting Angle :
Vertical
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Dielectric Material :
Polyester Thermoplastic
Product Status :
Active
Connector Type :
Plug, Male Pins
Backset Spacing :
Contact Finish Thickness :
Flash
Contact Material :
Copper
Datasheets
627-25W3224-2T1
Introducing D-Sub Connector Assemblies EDAC Inc. 627-25W3224-2T1 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Mounting Type:Through Hole, Operating Temperature:-55°C ~ 125°C, 627-25W3224-2T1 pinout, 627-25W3224-2T1 datasheet PDF, 627-25W3224-2T1 amp .Beyond D-Sub Connector Assemblies EDAC Inc. 627-25W3224-2T1 ,we also offer ICD15S13E4GX00LF, L77SDEH09SOL2RM5, A-DF 25 A/KG-T2S, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
627-C Series D-Sub, Combo Plug, Male Pins 25 Position-Position Male Signal and Power Solder 4 (DC, C) - 25W3 Through Hole Copper Gold Steel, Tin Plated
627-25W3224-2T1 Overview
627-25W3224-2T1 Features
627-C series
627-25W3224-2T1 Applications
There are a lot of EDAC Inc.
627-25W3224-2T1 D-Sub Connectors applications.
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CnC Tech
    CONN D-SUB RCPT 25POS IDC
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP
  • Amphenol Communications Solutions
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP