627-25W3224-2NC
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
627-25W3224-2NC
Manufacturer
EDAC Inc.
Description
CONN D-SUB PLUG 25P PNL MNT SLDR
Manufacturer :
EDAC Inc.
Product Category :
D-Sub Connector Assemblies
Insulation :
Insulated
Termination Style :
Solder Cup
Base Product Number :
627-25W
Mounting Type :
Panel Mount, Through Hole
Current Rating :
20 A
Connector Style :
D-Sub, Combo
Connector Type :
Plug, Male Pins
Number of Positions :
25 Position
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
Insulation Material :
Thermoplastic Polyester
Termination :
Solder
Backset Spacing :
Shell Material, Finish :
Steel, Nickel Plated
Mounting Style :
Threaded Standoff
Shell Size, Connector Layout :
4 (DC, C) - 25W3
Ingress Protection :
Shell Material :
Steel
Number of Rows :
2
Dielectric Material :
Polyester Thermoplastic
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Mounting Angle :
Vertical
Package :
Tray
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Wire Gauge :
Series :
627-C
Contact Plating :
Gold
Current Rating (Amps) :
5A, 20A
Contact Type :
Signal and Power
Features :
Grounding Indents, Shielded
Flange Feature :
Board Side (M3); Mating Side (M3)
Contact Form :
Voltage Rating :
125 V
Color :
Black
Shell Plating :
Nickel
Contact Finish Thickness :
Flash
Contact Material :
Copper
Contact Arrangement :
25W3
Contact Finish :
Gold
Product Status :
Active
Gender :
Male
Datasheets
627-25W3224-2NC
Introducing D-Sub Connector Assemblies EDAC Inc. 627-25W3224-2NC from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Mounting Type:Panel Mount, Through Hole, Operating Temperature:-55°C ~ 125°C, 627-25W3224-2NC pinout, 627-25W3224-2NC datasheet PDF, 627-25W3224-2NC amp .Beyond D-Sub Connector Assemblies EDAC Inc. 627-25W3224-2NC ,we also offer ICD15S13E4GX00LF, L77SDEH09SOL2RM5, A-DF 25 A/KG-T2S, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
627-C Series D-Sub, Combo Plug, Male Pins 25 Position-Position Male Signal and Power Solder 4 (DC, C) - 25W3 Panel Mount, Through Hole Copper Gold Steel, Nickel Plated
627-25W3224-2NC Overview
627-25W3224-2NC Features
627-C series
627-25W3224-2NC Applications
There are a lot of EDAC Inc.
627-25W3224-2NC D-Sub Connectors applications.
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CnC Tech
    CONN D-SUB RCPT 25POS IDC
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP
  • Amphenol Communications Solutions
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP