627-25W3224-2N3
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
627-25W3224-2N3
Manufacturer
EDAC Inc.
Description
CONN D-SUB PLUG 25P PNL MNT SLDR
Manufacturer :
EDAC Inc.
Product Category :
D-Sub Connector Assemblies
Contact Plating :
Gold
Contact Material :
Copper
Base Product Number :
627-25W
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
Flange Feature :
Board Side (4-40)
Contact Finish Thickness :
Flash
Gender :
Male
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Voltage Rating :
125 V
Connector Style :
D-Sub, Combo
Termination Style :
Solder Cup
Termination :
Solder
Insulation :
Insulated
Mounting Style :
THREADED INSERT
Connector Type :
Plug, Male Pins
Color :
Black
Number of Positions :
25 Position
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Product Status :
Active
Insulation Material :
Thermoplastic Polyester
Mounting Angle :
Vertical
Contact Type :
Signal and Power
Number of Rows :
2
Contact Arrangement :
25W3
Contact Form :
Backset Spacing :
Current Rating :
20 A
Shell Material :
Steel
Package :
Tray
Shell Plating :
Nickel
Contact Finish :
Gold
Dielectric Material :
Polyester Thermoplastic
Wire Gauge :
Shell Material, Finish :
Steel, Nickel Plated
Series :
627-C
Shell Size, Connector Layout :
4 (DC, C) - 25W3
Mounting Type :
Panel Mount, Through Hole
Current Rating (Amps) :
5A, 20A
Ingress Protection :
Features :
Grounding Indents, Shielded
Datasheets
627-25W3224-2N3
Introducing D-Sub Connector Assemblies EDAC Inc. 627-25W3224-2N3 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Operating Temperature:-55°C ~ 125°C, Mounting Type:Panel Mount, Through Hole, 627-25W3224-2N3 pinout, 627-25W3224-2N3 datasheet PDF, 627-25W3224-2N3 amp .Beyond D-Sub Connector Assemblies EDAC Inc. 627-25W3224-2N3 ,we also offer ICD15S13E4GX00LF, L77SDEH09SOL2RM5, A-DF 25 A/KG-T2S, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
627-C Series D-Sub, Combo Plug, Male Pins 25 Position-Position Male Signal and Power Solder 4 (DC, C) - 25W3 Panel Mount, Through Hole Copper Gold Steel, Nickel Plated
627-25W3224-2N3 Overview
627-25W3224-2N3 Features
627-C series
627-25W3224-2N3 Applications
There are a lot of EDAC Inc.
627-25W3224-2N3 D-Sub Connectors applications.
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • All Electrical Machinery
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CnC Tech
    CONN D-SUB RCPT 25POS IDC
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP
  • Amphenol Communications Solutions
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP