627-25W3224-1TE
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
627-25W3224-1TE
Manufacturer
EDAC Inc.
Description
CONN D-SUB PLUG 25P PNL MNT SLDR
Manufacturer :
EDAC Inc.
Product Category :
D-Sub Connector Assemblies
Contact Arrangement :
25W3
Product Status :
Active
Mounting Type :
Panel Mount, Through Hole
Flange Feature :
Mating Side (M3)
Termination Style :
Solder Cup
Contact Finish Thickness :
Flash
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
Shell Material, Finish :
Steel, Tin Plated
Base Product Number :
627-25W
Current Rating (Amps) :
5A, 10A
Shell Plating :
Tin
Mounting Style :
Threaded Standoff
Backset Spacing :
Features :
Board Lock, Grounding Indents, Shielded
Contact Finish :
Gold
Current Rating :
10 A
Number of Positions :
25 Position
Ingress Protection :
Package :
Tray
Contact Plating :
Gold
Contact Material :
Copper
Color :
Black
Contact Type :
Signal and Power
Number of Rows :
2
Voltage Rating :
125 V
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Shell Size, Connector Layout :
4 (DC, C) - 25W3
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Insulation :
Insulated
Gender :
Male
Series :
627-C
Insulation Material :
Thermoplastic Polyester
Connector Type :
Plug, Male Pins
Mounting Angle :
Vertical
Dielectric Material :
Polyester Thermoplastic
Termination :
Solder
Connector Style :
D-Sub, Combo
Contact Form :
Wire Gauge :
Shell Material :
Steel
Datasheets
627-25W3224-1TE
Introducing D-Sub Connector Assemblies EDAC Inc. 627-25W3224-1TE from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Mounting Type:Panel Mount, Through Hole, Operating Temperature:-55°C ~ 125°C, 627-25W3224-1TE pinout, 627-25W3224-1TE datasheet PDF, 627-25W3224-1TE amp .Beyond D-Sub Connector Assemblies EDAC Inc. 627-25W3224-1TE ,we also offer ICD15S13E4GX00LF, L77SDEH09SOL2RM5, A-DF 25 A/KG-T2S, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
627-C Series D-Sub, Combo Plug, Male Pins 25 Position-Position Male Signal and Power Solder 4 (DC, C) - 25W3 Panel Mount, Through Hole Copper Gold Steel, Tin Plated
627-25W3224-1TE Overview
627-25W3224-1TE Features
627-C series
627-25W3224-1TE Applications
There are a lot of EDAC Inc.
627-25W3224-1TE D-Sub Connectors applications.
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CnC Tech
    CONN D-SUB RCPT 25POS IDC
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP
  • Amphenol Communications Solutions
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP