627-25W3224-1T2
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
627-25W3224-1T2
Manufacturer
EDAC Inc.
Description
CONN D-SUB PLUG 25P PNL MNT SLDR
Manufacturer :
EDAC Inc.
Product Category :
D-Sub Connector Assemblies
Product Status :
Active
Base Product Number :
627-25W
Dielectric Material :
Polyester Thermoplastic
Number of Positions :
25 Position
Contact Finish Thickness :
Flash
Mounting Angle :
Vertical
Contact Form :
Insulation Material :
Thermoplastic Polyester
Number of Rows :
2
Termination :
Solder
Contact Arrangement :
25W3
Current Rating (Amps) :
5A, 10A
Mounting Type :
Panel Mount, Through Hole
Connector Type :
Plug, Male Pins
Current Rating :
10 A
Gender :
Male
Contact Type :
Signal and Power
Shell Material :
Steel
Insulation :
Insulated
Features :
Grounding Indents, Shielded
Shell Size, Connector Layout :
4 (DC, C) - 25W3
Series :
627-C
Flange Feature :
Board Side (4-40)
Contact Material :
Copper
Contact Plating :
Gold
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
Connector Style :
D-Sub, Combo
Voltage Rating :
125 V
Ingress Protection :
Shell Plating :
Tin
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Wire Gauge :
Package :
Tray
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Color :
Black
Termination Style :
Solder Cup
Backset Spacing :
Shell Material, Finish :
Steel, Tin Plated
Mounting Style :
THREADED INSERT
Contact Finish :
Gold
Datasheets
627-25W3224-1T2
Introducing D-Sub Connector Assemblies EDAC Inc. 627-25W3224-1T2 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Mounting Type:Panel Mount, Through Hole, Operating Temperature:-55°C ~ 125°C, 627-25W3224-1T2 pinout, 627-25W3224-1T2 datasheet PDF, 627-25W3224-1T2 amp .Beyond D-Sub Connector Assemblies EDAC Inc. 627-25W3224-1T2 ,we also offer ICD15S13E4GX00LF, L77SDEH09SOL2RM5, A-DF 25 A/KG-T2S, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
627-C Series D-Sub, Combo Plug, Male Pins 25 Position-Position Male Signal and Power Solder 4 (DC, C) - 25W3 Panel Mount, Through Hole Copper Gold Steel, Tin Plated
627-25W3224-1T2 Overview
627-25W3224-1T2 Features
627-C series
627-25W3224-1T2 Applications
There are a lot of EDAC Inc.
627-25W3224-1T2 D-Sub Connectors applications.
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • All Electrical Machinery
  • Refrigeration control
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CnC Tech
    CONN D-SUB RCPT 25POS IDC
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP
  • Amphenol Communications Solutions
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP