627-25W3224-1N5
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
627-25W3224-1N5
Manufacturer
EDAC Inc.
Description
CONN D-SUB PLUG 25POS VERT SLDR
Manufacturer :
EDAC Inc.
Product Category :
D-Sub Connector Assemblies
Mounting Type :
Through Hole
Insulation Material :
Thermoplastic Polyester
Connector Type :
Plug, Male Pins
Backset Spacing :
Current Rating (Amps) :
5A, 10A
Features :
Board Lock, Grounding Indents, Shielded
Contact Form :
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Base Product Number :
627-25W
Current Rating :
10 A
Termination Style :
Solder Cup
Ingress Protection :
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
Shell Plating :
Nickel
Color :
Black
Voltage Rating :
125 V
Shell Material :
Steel
Shell Size, Connector Layout :
4 (DC, C) - 25W3
Gender :
Male
Number of Rows :
2
Contact Type :
Signal and Power
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Mounting Angle :
Vertical
Insulation :
Insulated
Number of Positions :
25 Position
Mounting Style :
THREADED INSERT
Contact Finish :
Gold
Shell Material, Finish :
Steel, Nickel Plated
Termination :
Solder
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Wire Gauge :
Contact Finish Thickness :
Flash
Flange Feature :
Board Side (4-40)
Contact Plating :
Gold
Package :
Tray
Product Status :
Active
Contact Material :
Copper
Series :
627-C
Contact Arrangement :
25W3
Dielectric Material :
Polyester Thermoplastic
Connector Style :
D-Sub, Combo
Datasheets
627-25W3224-1N5
Introducing D-Sub Connector Assemblies EDAC Inc. 627-25W3224-1N5 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Mounting Type:Through Hole, Operating Temperature:-55°C ~ 125°C, 627-25W3224-1N5 pinout, 627-25W3224-1N5 datasheet PDF, 627-25W3224-1N5 amp .Beyond D-Sub Connector Assemblies EDAC Inc. 627-25W3224-1N5 ,we also offer ICD15S13E4GX00LF, L77SDEH09SOL2RM5, A-DF 25 A/KG-T2S, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
627-C Series D-Sub, Combo Plug, Male Pins 25 Position-Position Male Signal and Power Solder 4 (DC, C) - 25W3 Through Hole Copper Gold Steel, Nickel Plated
627-25W3224-1N5 Overview
627-25W3224-1N5 Features
627-C series
627-25W3224-1N5 Applications
There are a lot of EDAC Inc.
627-25W3224-1N5 D-Sub Connectors applications.
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CnC Tech
    CONN D-SUB RCPT 25POS IDC
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP
  • Amphenol Communications Solutions
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP