627-25W3224-1N2
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
627-25W3224-1N2
Manufacturer
EDAC Inc.
Description
CONN D-SUB PLUG 25P PNL MNT SLDR
Manufacturer :
EDAC Inc.
Product Category :
D-Sub Connector Assemblies
Mounting Type :
Panel Mount, Through Hole
Termination Style :
Solder Cup
Product Status :
Active
Number of Rows :
2
Mounting Style :
THREADED INSERT
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Gender :
Male
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Color :
Black
Package :
Tray
Contact Arrangement :
25W3
Ingress Protection :
Insulation Material :
Thermoplastic Polyester
Connector Style :
D-Sub, Combo
Current Rating :
10 A
Shell Size, Connector Layout :
4 (DC, C) - 25W3
Shell Material :
Steel
Contact Finish Thickness :
Flash
Termination :
Solder
Contact Material :
Copper
Flange Feature :
Board Side (4-40)
Features :
Grounding Indents, Shielded
Wire Gauge :
Backset Spacing :
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Contact Form :
Mounting Angle :
Vertical
Connector Type :
Plug, Male Pins
Contact Type :
Signal and Power
Shell Plating :
Nickel
Contact Plating :
Gold
Current Rating (Amps) :
5A, 10A
Contact Finish :
Gold
Series :
627-C
Shell Material, Finish :
Steel, Nickel Plated
Dielectric Material :
Polyester Thermoplastic
Number of Positions :
25 Position
Insulation :
Insulated
Voltage Rating :
125 V
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
Base Product Number :
627-25W
Datasheets
627-25W3224-1N2
Introducing D-Sub Connector Assemblies EDAC Inc. 627-25W3224-1N2 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Mounting Type:Panel Mount, Through Hole, Operating Temperature:-55°C ~ 125°C, 627-25W3224-1N2 pinout, 627-25W3224-1N2 datasheet PDF, 627-25W3224-1N2 amp .Beyond D-Sub Connector Assemblies EDAC Inc. 627-25W3224-1N2 ,we also offer ICD15S13E4GX00LF, L77SDEH09SOL2RM5, A-DF 25 A/KG-T2S, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
627-C Series D-Sub, Combo Plug, Male Pins 25 Position-Position Male Signal and Power Solder 4 (DC, C) - 25W3 Panel Mount, Through Hole Copper Gold Steel, Nickel Plated
627-25W3224-1N2 Overview
627-25W3224-1N2 Features
627-C series
627-25W3224-1N2 Applications
There are a lot of EDAC Inc.
627-25W3224-1N2 D-Sub Connectors applications.
  • Industrial Automation
  • Transportation
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CnC Tech
    CONN D-SUB RCPT 25POS IDC
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP
  • Amphenol Communications Solutions
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP