627-25W3222-4N2
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
627-25W3222-4N2
Manufacturer
EDAC Inc.
Description
CONN D-SUB PLUG 25POS SLDR CUP
Manufacturer :
EDAC Inc.
Product Category :
D-Sub Connector Assemblies
Termination :
Solder Cup
Current Rating :
40 A
Color :
Black
Insulation :
Insulated
Features :
Grounding Indents, Shielded
Number of Positions :
25 Position
Insulation Material :
Thermoplastic Polyester
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Base Product Number :
627-25W
Wire Gauge :
Voltage Rating :
125 V
Contact Finish :
Gold
Ingress Protection :
Shell Size, Connector Layout :
4 (DC, C) - 25W3
Package :
Tray
Gender :
Male
Product Status :
Active
Contact Arrangement :
25W3
Shell Material, Finish :
Steel, Nickel Plated
Current Rating (Amps) :
5A, 40A
Contact Form :
Contact Material :
Copper
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Dielectric Material :
Polyester Thermoplastic
Shell Plating :
Nickel
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Number of Rows :
2
Termination Style :
Solder Tail
Mounting Angle :
Vertical
Connector Style :
D-Sub, Combo
Backset Spacing :
Flange Feature :
Board Side (4-40)
Contact Finish Thickness :
Flash
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Connector Type :
Plug, Male Pins
Contact Plating :
Gold
Series :
627-C
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
Shell Material :
Steel
Mounting Style :
THREADED INSERT
Contact Type :
Signal and Power
Datasheets
627-25W3222-4N2
Introducing D-Sub Connector Assemblies EDAC Inc. 627-25W3222-4N2 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Operating Temperature:-55°C ~ 125°C, Mounting Type:Free Hanging (In-Line), 627-25W3222-4N2 pinout, 627-25W3222-4N2 datasheet PDF, 627-25W3222-4N2 amp .Beyond D-Sub Connector Assemblies EDAC Inc. 627-25W3222-4N2 ,we also offer ICD15S13E4GX00LF, L77SDEH09SOL2RM5, A-DF 25 A/KG-T2S, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
627-C Series D-Sub, Combo Plug, Male Pins 25 Position-Position Male Signal and Power Solder Cup 4 (DC, C) - 25W3 Free Hanging (In-Line) Copper Gold Steel, Nickel Plated
627-25W3222-4N2 Overview
627-25W3222-4N2 Features
627-C series
627-25W3222-4N2 Applications
There are a lot of EDAC Inc.
627-25W3222-4N2 D-Sub Connectors applications.
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CnC Tech
    CONN D-SUB RCPT 25POS IDC
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP
  • Amphenol Communications Solutions
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP